Sobór Watykański II znakiem Boga

Jest o tym przekonany papież Benedykt XVI.

Powiedział o tym w przesłaniu video wyemitowanym w Lourdes, gdzie z inicjatywy episkopatu francuskiego odbywa się spotkanie z okazji 50. rocznicy inauguracji II Soboru Watykańskiego. Bierze w nim udział ponad 2600 osób świeckich, zakonników, zakonnic, diakonów stałych i kapłanów ze wszystkich francuskich diecezji. 3/4 zgromadzonych to osoby świeckie, a 2/5 to ludzie poniżej 50. roku życia.

Ojciec Święty wyraźnie mówi: „II Sobór Watykański był i pozostaje nadal autentycznym znakiem Boga dla naszych czasów. Jeśli będziemy umieli go odczytywać i przyjmować w obrębie tradycji Kościoła i pod pewnym przewodnictwem Urzędu Nauczycielskiego, to będzie się on stawał coraz większą siłą dla przyszłości Kościoła”. Papież życzy, aby ta rocznica była dla zgromadzonych w Lourdes i całego francuskiego Kościoła okazją do odnowy duchowej i duszpasterskiej. Stwarza ona bowiem możliwość lepszego poznania tekstów, które Ojcowie Soborowi pozostawili nam w spadku i które nic nie straciły ze swej wartości, aby je przyswoić i sprawić, aby i dziś przynosiły owoce.

„Ta odnowa  przybiera różne formy, a Rok Wiary, który zechciałem zaproponować z tej okazji całemu Kościołowi, powinien sprawić, aby nasza wiara była bardziej świadoma i ożywić nasze posłuszeństwo Ewangelii. Wymaga to coraz większej otwartości na Chrystusa, zwłaszcza odnajdując smak Słowa Bożego, aby osiągnąć głęboką przemianę naszego serca i wyruszyć na drogi świata, aby głosić Ewangelię nadziei ludziom naszych czasów, w naznaczonym szacunkiem dialogu ze wszystkimi. Niech ten czas łaski pozwoli umocnić komunię w wielkiej rodzinie Kościoła katolickiego i przyczyni się do przywrócenia jedności między wszystkimi chrześcijanami, co stanowiło jeden z głównych celów Soboru” - stwierdził papież.

Benedykt XVI zaznaczył, że odnowa Kościoła obejmuje także świadectwo życia chrześcijan. W tym kontekście wskazał na przykłady świętych: Bernardety Soubirous i Pauliny Jaricot. Wpatrując się w przykład ich życia możliwe jest wzrastanie w poznaniu Chrystusa. Zaznaczył, że świadectwo wiary obejmuje również wymiar wspólnotowy i publiczny, o czym przypomina z kolei św. Joanna d'Arc, której 600. rocznica urodzin przypada w tym roku. „Jest ona doskonałym przykładem wnoszenia Ewangelii w centrum najbardziej dramatycznych sytuacji historii i Kościoła swojej epoki” - powiedział Ojciec Święty. Papież zaznaczył, że istotną kwestią nowej ewangelizacji, będącej zadaniem dla całego Kościoła, jest odkrywanie na nowo radości wiary i entuzjazmu przekazywania jej mocy i piękna. „Wyruszcie bez obaw, by przyprowadzić mieszkańców waszego kraju ku przyjaźni z Chrystusem!” - zaapelował Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • katolik
  24.03.2012 17:17
  Ja mam inne przekonanie. Bóg jest niezmienny i nie może przeczyć samemu sobie.
 • Stanisław_Miłosz
  25.03.2012 06:32

  Ojciec Święty wyraźnie mówi: „II Sobór Watykański był i pozostaje nadal autentycznym znakiem Boga dla naszych czasów. Jeśli będziemy umieli go odczytywać i przyjmować w obrębie tradycji Kościoła i pod pewnym przewodnictwem Urzędu Nauczycielskiego, to będzie się on stawał coraz większą siłą dla przyszłości Kościoła”

   

  No właśnie - jeśli będziemy umieli. Tryb warunkowy. A umieliśmy dotąd? My, umieliśmy. Więc pewnie i dalej umieć będziemy. Ale czy ci wszyscy dla których II Sobór Watykański był zerwaniem ze stęchłą tradycją ciemnogrodu, dla których był konstytuantą nowego, światłego, otwartego, Multikulti-Kościoła też będą umieli? Czy będą umieli otrząchnąć się z przez półwiecze kumulujących się złogów relatywizmu, uwolnić z nałogu dialogowania i ekumenizmu z kim popadnie, nawet jak się zdaje z niosącym światło przeciwnikiem? Wątpliwe. Jaki zatem jest cel tego wezwania, skoro nie do chorych bez rokowań? Może jednak do tych zdrowych, by pohamować postępującą coraz szybciej erozję?

   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7