W najbliższy czwartek, 15 marca, o godz. 12:00 w Senacie RP obecni będą przedstawiciele międzynarodowej organizacji Open Doors, monitorującej problem prześladowania chrześcijan w świecie oraz bp Hyacinth O. Egbebo z Wikariatu Apostolskiego Bomadi w Nigerii.
Spotkanie w ramach Zespołu Parlamentarnego ds. Obrony Prześladowanych Chrześcijan będzie dotyczyć aktualnej sytuacji w Nigerii, gdzie niemal w każdym tygodniu dochodzi do ataków na chrześcijan, różnych wyznań.
Ks. bp Hyacinth O. Egbebo opowie polskim politykom o problemie prześladowanych chrześcijan w Nigerii. - Sytuacja w Nigerii jest bardzo napięta. Problemem jest nie tylko Boko Haram, ale tendencje fundamentalistyczne na północy. Chcę jednak podkreślić, że na zamachy w Nigerii nie powinno się patrzeć jak na konflikt o muzułmańsko - chrześcijański. To ekstremiści uważają chrześcijan za wrogów – mówi w rozmowie z Gościem Niedzielnym bp. Egbebo. Cała rozmowa z nigeryjskim hierarchą pt. „Nigeria krwawi” w najbliższym numerze GN 11/2012.
Natomiast organizacja Open Doors chce zwrócić uwagę opinii publicznej w Polsce na codzienną rzeczywistość wyznawców Jezusa Chrystusa, jak i na fakt, że problem ekstremalnego islamu nie dotyczy wyłącznie świata arabskiego, lecz również, jak pokazuje smutny przykład Nigerii, Czarnego Lądu. Po spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa.
Przypominamy ostatnie wydarzenie z Nigerii:
11 marca br. członkowie katolickiej parafii pw. św. Finbara w Rayfield (dzielnica Jos) uczestniczyli we mszy św. W niedzielnej mszy św. uczestniczyło 3 tys. wiernych, to trzecia co do wielkości katolicka parafia w Jos. Pojazd z bombą został zaparkowany blisko kościoła. Według meldunków medialnych, do eksplozji doszło w jego pobliżu. 14 rannych odwieziono do kliniki w Jos. Budynek kościelny został poważnie uszkodzony. Po zamachu młodzi chrześcijanie chcieli dokonać aktów odwetowych i zemsty.
Do ataku z dn. 26 lutego br. na wspólnotę Church of Christ in Nigeria (COCIN) przyznała się radykalna grupa islamska Boko Haram („Zachodnie Wychowanie jest Grzechem”). Terrorystyczna grupa chce siłą i strachem wprowadzić, w całej Nigerii prawo koraniczne i odrzuca wszelkie przejawy zachodniej cywilizacji.
Notorycznie dochodzi do ataków na kościoły, posterunki policyjne, urzędy. W wielu stanach jej działalność pozostawiła po sobie ofiary i cierpienie.
W Nigerii ponad 50% ze 150 mln mieszkańców to chrześcijanie. Mieszkają głównie na południu kraju. Muzułmanie to 45% populacji. Żyją głównie na północy kraju.
W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors, Nigeria z miejsca 23. wskoczyła na miejsce 13. Co najmniej 300 chrześcijan zostało zamordowanych z powodu swojej religii.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).