Nigeryjski biskup i Open Doors w Senacie

W najbliższy czwartek, 15 marca, o godz. 12:00 w Senacie RP obecni będą przedstawiciele międzynarodowej organizacji Open Doors, monitorującej problem prześladowania chrześcijan w świecie oraz bp Hyacinth O. Egbebo z Wikariatu Apostolskiego Bomadi w Nigerii.

Spotkanie w ramach Zespołu Parlamentarnego ds. Obrony Prześladowanych Chrześcijan będzie dotyczyć aktualnej sytuacji w Nigerii, gdzie niemal w każdym tygodniu dochodzi do ataków na chrześcijan, różnych wyznań.

Ks. bp Hyacinth O. Egbebo opowie polskim politykom o problemie prześladowanych chrześcijan w Nigerii.  - Sytuacja w Nigerii jest bardzo napięta. Problemem jest nie tylko Boko Haram, ale tendencje fundamentalistyczne na północy.  Chcę jednak podkreślić, że na zamachy w Nigerii nie powinno się patrzeć jak na konflikt o muzułmańsko - chrześcijański. To ekstremiści uważają chrześcijan za wrogów – mówi w rozmowie z Gościem Niedzielnym bp. Egbebo. Cała rozmowa z nigeryjskim hierarchą pt. „Nigeria krwawi” w najbliższym numerze GN 11/2012.

Natomiast organizacja Open Doors chce zwrócić uwagę opinii publicznej w Polsce na codzienną rzeczywistość wyznawców Jezusa Chrystusa, jak i na fakt, że problem ekstremalnego islamu nie dotyczy wyłącznie świata arabskiego, lecz również, jak pokazuje smutny przykład Nigerii, Czarnego Lądu. Po spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa.

Przypominamy ostatnie wydarzenie z Nigerii:

11 marca br. członkowie katolickiej parafii pw. św. Finbara w Rayfield (dzielnica Jos) uczestniczyli we mszy św. W niedzielnej mszy św. uczestniczyło 3 tys. wiernych, to trzecia co do wielkości katolicka parafia w Jos. Pojazd z bombą został zaparkowany blisko kościoła. Według meldunków medialnych, do eksplozji doszło w jego pobliżu. 14 rannych odwieziono do kliniki w Jos. Budynek kościelny został poważnie uszkodzony. Po zamachu młodzi chrześcijanie chcieli dokonać aktów odwetowych i zemsty.

Do ataku z dn. 26 lutego br. na wspólnotę Church of Christ in Nigeria (COCIN) przyznała się radykalna grupa islamska Boko Haram („Zachodnie Wychowanie jest Grzechem”). Terrorystyczna grupa chce siłą i strachem wprowadzić, w całej Nigerii prawo koraniczne i odrzuca wszelkie przejawy zachodniej cywilizacji.

Notorycznie dochodzi do ataków na kościoły, posterunki policyjne, urzędy. W wielu stanach jej działalność pozostawiła po sobie ofiary i cierpienie.

W Nigerii ponad 50% ze 150 mln mieszkańców to chrześcijanie. Mieszkają głównie na południu kraju. Muzułmanie to 45% populacji. Żyją głównie na północy kraju.

W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors, Nigeria z miejsca 23. wskoczyła na miejsce 13. Co najmniej 300 chrześcijan zostało zamordowanych z powodu swojej religii.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9