Kard. Onaiyekan: państwo za mało angażuje się w ochronę obywateli

W ciągu 10 lat swej działalności w Nigerii i w krajach sąsiednich Boko Haram coraz bardziej się zradykalizował, jego ataki są coraz bardziej krwawe - uważa Enrico Casale, dziennikarz włoskiego periodyku misyjnego.

W minionych dniach terroryści z tego islamskiego ugrupowania w jednej z wiosek w północno-wschodniej części kraju (Nganzai) w stanie Borno, zamordowali ponad 65 osób, które wracały z pogrzebu, a kilkanaście ranili. Zdaniem niektórych obserwatorów masakra ta mogła być odwetem za nieudany atak Boko Haram sprzed kilku tygodni, kiedy mieszkańcom wioski udało się odeprzeć agresorów.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego nigeryjski kard. John Olorunfemi Onaiyekan zwraca uwagę na niedostateczne działania państwa w obronie swoich obywateli.

“Problemem jest to, że nie widzimy odpowiedniej, mocnej i skutecznej odpowiedzi ze strony państwowych sił zbrojnych. Moim zdaniem trudno to zrozumieć. Mamy przecież dobrze uzbrojone wojsko i policję. Co roku wydaje się wiele pieniędzy na siły, które winny ochraniać naszą ludność – stwierdził kard. Onaiyekan. - A Boko Haram i nie tylko oni, ciągle sieją terror, zabijają, kradną, praktycznie kiedy tylko zechcą. W całym kraju jest niebezpiecznie. Są wioski, gdzie rolnicy nie mogą wyjść w pole, aby uprawiać ziemię z obawy przed atakami."

Zdaniem nigeryjskiego hierarchy trudno zrozumieć cele, do których dąży Boko Haram. „Nie wiemy, czym się kierują, ani jaką mają motywację” – stwierdził kard. Onaiyekan. Dodał, że nawet jeżeli chcieliby oni utworzyć w Nigerii osobne państwo kierujące się prawem islamskim, to nie zrobi się tego zabijając bez powodu niewinnych ludzi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8