Wiara nie wyklucza rozumu

Wiara nie wyklucza rozumu - podkreślił bp Józef Guzdek podczas uroczystości wręczenia 11 marca medalu „Fides et ratio” artystce Teresie Kubiak w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W trakcie Mszy św. hierarcha przestrzegał przed profanacją przestrzeni sakralnej - zarówno tej zewnętrznej, jaką są świątynie, jak i ludzkiego serca.

„Ilekroć człowiek schodzi z drogi przykazań, tyle razy oddala się od Stwórcy” - zaznaczył biskup, tłumacząc, że ucieczką od Boga jest nie tylko grzech, ale także odmowa wypełnienia jego woli. "Czy jesteście tymi, do których Bóg się zbliża i przez których zbliża się do innych? Czy jesteśmy otwarci na Boga przychodzącego do nas w Słowie, Eucharystii i w innych sakramentach, czy może, co byłoby tragiczne, naszą postawą zmuszamy Chrystusa, aby odchodził od nas a nawet uciekał?" – pytał kaznodzieja.

Dziękując członkom Towarzystwa „Fides et ratio” za ich wkład w budowanie społeczeństwa i Kościoła, biskup polowy WP zaznaczył, że Boga można spotkać na drogach zarówno wiary, jak i rozumu. "On żadnej z tych dróg nie omija. To rozum prowadzi do wiary, ale wiara nie eliminuje rozumu. Bóg zbliża się do tych, którzy podejmują trud poznania prawdy o świecie człowieku i rzeczywistości nadprzyrodzonej" - tłumaczył bp Guzdek.

Wyraził również radość z obecności w Kościele ludzi nauki i kultury. "Bóg, będący mądrością i pięknem, potrzebuje ludzi, którzy uosabiają te wspaniałe przymioty: mądrość, szlachetność, wrażliwość i dobro" – powiedział hierarcha.

Towarzystwo Uniwersyteckie „Fides et ratio” powstało z inicjatywy prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Jego podstawowym zadaniem była integracja środowiska ludzi nauki, kultury i działaczy społecznych zaangażowanych w życie Kościoła. Obecnie Towarzystwo mocno wspiera budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9