Youcat, czyli katechizm dla młodzieży jest obecnie najlepiej sprzedającą się książką katolicką na świecie. Rozeszła się ona w nakładzie 1,7 mln egzemplarzy.
- To był wielki sukces w prawie każdym kraju, w którym książka ta była opublikowana. Np., jest to numer jeden w Hiszpanii, numer jeden w Ameryce oraz numer jeden w Niemczech (wraz z najnowszą książką papieża) - mówi niemiecki wydawca Bernard Meuser, który w 2006 r. wraz z kard. Christophem Schönbornem z Wiednia rozpoczął prace nad katechizmem, który przekazywałby naukę Kościoła „w taki sposób, że młodzi ludzie mogli zrozumieć”. W ciągu 5 lat do pracy tej włączeni zostali teologowie, wychowawcy, księża i ponad 60 młodych ludzi.
Charakterystyczny, cienki, żółty tom został wydany w 2011 r. przed Światowymi Dniami Młodzieży w Madrycie. Zawiera 527 pytań i odpowiedzi. - Byłem zaskoczony, że młodzi ludzie tak polubili tę książkę - przyznaje Meuser. Na świecie postało wiele grup studiujących katechizm. Jedna z nich, na Filipinach, liczy 12 tys. członków.
Jak dotąd, Youcat został opublikowany w 20 językach. Wkrótce liczba ta do wzrośnie do 30. Przygotowane zostaną m.in. tłumaczenia na język chiński i arabski.
- Naprawdę uważam, że to jest owoc Ducha Świętego – mówi wydawca.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.