Rekolekcje dla szkół. Jakie są, jakie będą w tegorocznym Wielkim Poście i jakie się nam marzą?
Dwadzieścia lat to jedno pokolenie. A tyle właśnie czasu mija od roku, gdy po upadku komunizmu i powrocie katechezy do szkół, na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, uczniowie otrzymali trzy wolne dni od nauki szkolnej, by odbyć wielkopostne rekolekcje. Wielki wkład z ramienia Kościoła w to rozporządzenie miał nasz ówczesny ordynariusz bp Edward Materski, wówczas przewodniczący Komisji Episkopatu Polski do spraw Wychowania Katolickiego.
Wbrew oporowi materii
Organizowanie wielkopostnych rekolekcji napotykało i nadal napotyka wielorakie trudności. Przychodziły i z zewnątrz, gdzie były i są głosami środowisk niechętnych obecności Kościoła w szkole, i z wewnątrz, bo wciąż zmagamy się z poszukiwaniem skutecznej formuły docierającej do młodego pokolenia. – Te rekolekcje to nieustanne napięcie. By nie zepsuć ducha wolności, nie można organizować ich na zasadzie absolutnego zobowiązania dla uczniów, ale są też jakimś wewnętrznym obowiązkiem, o którym trzeba przypominać naszym wychowankom – mówi jeden z katechetów.
Wielu uczestników tych rekolekcji już z perspektywy lat wciąż do nich wraca, bo to był czas, gdy dokonywali ważnych wyborów. – Wspominam te rekolekcje jako wydarzenie ważne dla mnie. Nie opuszczałem ich i nie był to dla mnie czas wolny od zajęć – mówi Paweł Mazur, dziś student inżynierii nafty i gazu na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Paweł szczególnie wspomina Drogi Krzyżowe prowadzone ulicami Opoczna na zakończenie rekolekcji: – To mnie budowało, ten fantastyczny wspólny manifest wiary. Dziś widzę, że usłyszane na tych rekolekcjach nauki przyniosły owoce. Pozwoliły nie zagubić się w życiu i dokonać poprawnych wyborów. Kolega Pawła Tomasz Chmal na tej samej uczelni studiuje matematykę stosowaną. – Ja natomiast wracam pamięcią do lat wcześniejszych, do rekolekcji jeszcze z czasów szkoły podstawowej. Pamiętam, jak zbieraliśmy się grupą kolegów i razem szliśmy do kościoła. Tam tłoczyliśmy się przed ołtarzem i każdy z nas zgłaszał się, bo chciał odpowiedzieć na jakieś pytanie postawione przez rekolekcjonistę albo zaśpiewać piosenkę – wspomina.
Sztabowa narada
Jubileuszowe, dwudzieste rekolekcje wielkopostne dla uczniów w naszej diecezji poprzedziło spotkanie księży katechetów Radomia z ordynariuszem. Nie chodziło o okrągłą rocznicę, ale o dyskusję, jak je zorganizować, by przyniosły możliwie maksymalne owoce. – Gorliwość księdza można mierzyć także tym, jak angażuje się w duszpasterstwo przekraczające podstawowe obowiązki proboszcza, wikariusza i katechety. Bezcenna jest także pomoc kapłanom, jaką niosą katecheci, dyrektorzy szkół i nauczyciele w dzieło wychowania dzieci i młodzieży – mówił bp Tomasik.
A dowodem zatroskania o dzieci i młodzież jest to, że mimo upływu lat i rutyny, która zdaje się wdzierać i w urzędnicze kurialne struktury, i w niektóre z parafialnych przyzwyczajeń, wciąż szukamy nowych i skuteczniejszych rozwiązań. Pracownicy Wydziału Katechetycznego biskupiej kurii proponowali dwie formy rekolekcji tylko dla maturzystów. Sprawę ułatwia ich wspólny termin w całej diecezji: 7–9 marca. Uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych są zaproszeni do udziału w rekolekcjach, które tylko dla nich zostaną przeprowadzone w radomskim kościele pw. MB Miłosierdzia. Przygotowuje je ks. Krzysztof Badeński. Ważną propozycją są zamknięte rekolekcje, które odbędą się na Jasnej Górze. Nad ich przygotowaniem i przeprowadzeniem czuwa ks. Andrzej Gozdur.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.