Wszechświat w nas i wokół nas

Włosko-watykańska współpraca w promocji nauki.

Reklama

„Historie nie z tego świata – wszechświat w nas i wokół nas”. Taki tytuł nosić będzie wystawa, którą zaprezentowano dziś w Watykanie. Ekspozycję będzie można oglądać od marca do czerwca w Pizie, a zorganizowano ją dzięki współpracy Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego z włoskim Krajowym Instytutem Fizyki Jądrowej oraz wydziałem fizyki Uniwersytetu Pizańskiego. Jest to, jak zapewniają autorzy, opowieść o przygodzie człowieka odkrywającego wszechświat i jego strukturę, tak w nieogarnionych przestrzeniach Kosmosu, jak i w tajemniczym wnętrzu mikroświata materii.

Na wystawie znajdą się m.in. historyczne wydania opracowań naukowych, rękopisy i dokumenty – niektóre z nich nie opublikowane do tej pory – a także przyrządy, które w przeszłości służyły astronomom. Znaczna część tych pamiątek pochodzi ze zbiorów Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Będzie można się też zapoznać ze współczesnymi badaniami prowadzonymi przez włoskich fizyków, np. nad promieniowaniem kosmicznym czy falową naturą grawitacji.

Osobny dział ekspozycji będzie poświęcony kard. Pietro Maffiemu, włoskiemu astronomowi i arcybiskupowi Pizy, żyjącemu na przełomie XIX i XX w. Jak zwrócił uwagę dyrektor Specola Vaticana, ks. José Funes SJ, postać ta należy jednocześnie do dwóch światów: Kościoła i nauki, będąc zarazem symbolem ich współpracy, cennym zwłaszcza dla młodego pokolenia.

„Wystawa, otwarta dla wszystkich, jest w szczególny sposób adresowana do młodzieży – stwierdził argentyński jezuita-astronom. – Benedykt XVI, przemawiając do angielskich uczniów podczas swojej wizyty apostolskiej w 2010 r., stwierdził, że każdy przedmiot szkolny jest częścią większego obrazu. «Nigdy nie dopuszczajcie do tego, abyście stawali się ludźmi o ciasnych horyzontach» – mówił Papież. Życzyłbym sobie, aby ta wystawa przysłużyła się poszerzeniu horyzontów młodych pokoleń”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7