Każdy ma swój Damaszek

„Dopóki chodzimy w życiu własnymi drogami, daleko nam do prawdziwej przemiany” – podkreślał bp Piotr Greger, który przewodniczył 29 stycznia uroczystościom odpustowym w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej.

Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej wezwał w homilii, by „kroczyć z Tym, który mocą łaski oślepił Szawła”.

Duchowny szczegółowo analizując opisaną w Ewangelii scenę przemiany św. Pawła, powołał się na opinię ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, który zwrócił uwagę, że w przypadku Szawła trudno mówić o nawróceniu. „Chociaż zawsze jest ono przejawem łaski Bożej, to jednak nie wyklucza wysiłku ze strony człowieka, który ma świadomość swojej winy i chce dokonać w swoim życiu radykalnej zmiany ku temu, co lepsze. U Szawła tego nie było; był przekonany, że czyni to, co do niego należy; to nie był ateista, ale głęboko wierzący w Boga starotestamentalny Żyd” – podkreślał bp Greger.

Jak zauważał kaznodzieja, dzięki temu co stało się w drodze do Damaszku, Paweł zrozumiał uniwersalizm zbawienia oraz to, że Bóg jest „inicjatorem całego procesu zbawczego, które się urzeczywistniło w tajemnicy Chrystusa”.

Zastanawiając się nad tym, co dla współczesnego człowieka oznacza obraz przemiany, jaka dokonała się w życiu Szawła pod Damaszkiem, biskup podkreślił, że istota Pawłowej polega na zgodzie na odejście od własnych ludzkich planów. „Dopóki chodzimy w życiu własnymi drogami, daleko nam do prawdziwej przemiany; jak długo idziemy przez życie po swojemu i według własnych planów, tak daleko nam do tej rzeczywistości, która jest czasem prawdziwego nawrócenia. Każdy z nas ma swój Damaszek, wszyscy przemierzamy przez ziemię w tym samym kierunku. Oby zawsze było to kroczenie z Tym, który mocą łaski oślepił Szawła i w celu wzbudzenia pokory powalił go na ziemię” – dodawał.

Bp Greger przed otrzymaniem sakry biskupiej 27 listopada ub. roku rezydował przez ponad 16 lat w bielskiej parafii pw. św. Pawła Apostoła.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11