Ojciec Święty przewodniczył spotkaniu szefów dykasterii watykańskich – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie zaznaczono, że rozpoczęło się ono o godz. 10.00 i odbywa się w Pałacu Apostolskim.
Wcześniej watykaniści donosili, że tematem tego spotkania ma być: „Proces wypracowywania, publikacji i recepcji dokumentów Stolicy Apostolskiej”. Portal Korazym twierdził, że w relacji Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone wskazano metodę koordynacji obowiązująca w Kongregacji Nauki Wiary za czasów, kiedy kierował nią kard. Joseph Ratzinger.
Chodzi o metodę bardzo kolegialną, angażującą pracowników dykasterii, konsultorów i jej członków. Korazym twierdzi, że tekst relacji kardynała Sekretarza Stanu został wcześniej wysłany do poszczególnych dykasterii, aby uczestnicy spotkania mogli się do niego ustosunkować. Na 14 stronach odniesiono się do prawa obowiązującego w Kościele oraz zawarto rady praktyczne, wskazując na konieczność reorganizacji Kurii Rzymskiej.
Według tego samego źródła w tekście wystąpienia kard. Bertone nie ma żądań większej kontroli, a raczej prośba o dialog między dykasteriami, większą kolegialność. Stawiane są też pytania o recepcję dokumentów. Jest to o tyle istotne, że nie jest łatwo przekazać w galopujących w poszukiwaniu sensacji mediach tekstów poważnych, które maja wpłynąć w wymiarze długofalowym na rzeczywistość Kościoła i świata, a nie tylko na treść gazet następnego dnia. Z drugiej strony konieczne jest zachowanie poufnego charakteru dokumentów na etapie ich przygotowywania, choćby dlatego, aby ich redaktorzy w procesie ich tworzenia nie byli poddawani presji zewnętrznej.
Podczas takich okresowych konsultacji jak dzisiejsza omawiane są aktualne problemy Kościoła i szczegółowe zagadnienia dotyczące kompetencji różnych dykasterii równocześnie. Zwyczajowo odbywają się one przy drzwiach zamkniętych.
Spotkania Ojca Świętego z szefami dykasterii nie odbywają się w regularnych odstępach czasu. Ostatnie z nich miało miejsce 13 czerwca ub. roku. Poruszano na nim kwestie dotyczące życia konsekrowanego oraz sprawowania władzy w niektórych instytutach zakonnych i stowarzyszeniach kościelnych. Jak podawał pod koniec listopada portal vaticaninsider szefowie poszczególnych dykasterii otrzymali pismo okólne, w którym przypominano, że wszelkie ich dokumenty, pod którymi znajdować się ma podpis Ojca Świętego wcześniej muszą być przekazane do Sekretariatu Stanu.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.