Gdańscy radni odstąpili w czwartek 26 stycznia od sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu, gdzie ma powstać sanktuarium bł. Jana Pawła II w Gdańsku. Za ostatecznym odstąpieniem od planu głosowało 21 radnych.
Gdańscy radni odstąpili od sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Ofiar Grudnia’70 i tzw. Nowej Świętokrzyskiej w Gdańsku. A właśnie tam ma powstać Sanktuarium im. bł Jana Pawła II. Co oznacza taka decyzja radnych wyjaśnia Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska: „na dzień dzisiejszy nie sporządzamy planu związanego m.in. z realizacją świątyni. Pan Prezydent będzie na pewno dalej rozmawiał z metropolitą gdańskim. Natomiast jaki przyjmie to kształt to trudno przewidzieć. Proszę pamiętać, że tutaj decyzję ostateczną zarówno o przystąpieniu, jak i oddaleniu, podejmą radni”.
Radni zapowiedzieli, że wrócą do planu, gdy będzie wiadomo który projekt budowy świątyni wybierze abp Sławoj Leszek Głódź. Uchwała o odstąpieniu od planu to inicjatywa klubu Platformy Obywatelskiej.
Wśród radnych, którzy głosowali za odstąpieniem od planu był Piotr Grzelak, radny Platformy Obywatelskiej. – Stawiamy jasną deklarację – kiedy inwestor przygotuje koncepcję zagospodarowania terenu będziemy starali się do tego planu przystąpić – mówi Grzelak.
Natomiast Marek Bumblis, również radny PO – nie widział powodów do odstąpienia od tego planu dlatego głosował - jak mówi - zgodnie z własnym sumieniem. Jego zdaniem nic nie powinno opóźniać budowy sanktuarium bł. Jana Pawła II a ta procedura może to opóźnić. - My w klubie dużo i szczerze na różne tematy rozmawiamy i wszystkie poglądy są równoprawne. W tym wypadku nie mogłem zachować się inaczej, by móc sobie spojrzeć w oczy w lustrze – mówi Bumblis. Dodaje, że „świątynia powstanie, to tylko kwestia czasu”.
- Pomimo różnych obłudnych deklaracji, że tu nie chodzi o problem światopoglądowy czy polityczny – to tak właśnie jest. Nie ma żadnych przesłanek merytorycznych, aby zakończyć dyskusję na temat tego planu zagospodarowania przestrzennego – komentuje sprawę Wiesław Kamiński, radny Prawa i Sprawiedliwości. Dodaje „mamy do czynienia – jakby tu najdelikatniej powiedzieć – ze złośliwością względem arcybiskupa. Wskutek tej decyzji, ta inwestycja w najlepszym wypadku będzie realizowana w późniejszym czasie”.
Za odstąpieniem od planu głosowało 21 radnych, 10 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Z dyscypliny klubowej w Platformy Obywatelskiej wyłamali się m.in. Marek Bumblis, Piotr Dzik i Maria Małkowska. Natomiast trzech radnych, również z PO wstrzymało się od głosu: Aleksandra Dulkiewicz, Lech Kaźmierczyk i Mirosław Zdanowicz.
Abp Sławoj Leszek Głodź odrzucił projekt architektoniczny budowy kościoła, który wygrał konkurs rozpisany przez gdański magistrat.
Krzyż, który był symbolicznym początkiem budowy kościoła został poświęcony w kwietniu ubiegłego roku. Kilka tygodni temu została poświęcona kaplica parafialna.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.