Papież przyjął premiera Włoch Mario Montiego. Podczas pierwszej audiencji dla nowego szefa rządu rozmawiano o kryzysie finansowym.
Szefowi Rady Ministrów towarzyszyło dziesięć osób, w tym małżonka, Elsa oraz ministrowie spraw zagranicznych i spraw europejskich. Premiera w Pałacu Apostolskim przywitał szef Prefektury Domu Papieskiego, abp James Harvey.
Rozmowa papieża z profesorem Montim trwała 25 minut. Spotkanie w bibliotece papieskiej miało charakter prywatnej audiencji. Dopiero później do papieża podeszły też osoby towarzyszące premierowi.
Z pierwszych słów słyszanych przez dziennikarzy obecnych na początku audiencji wynika, że jednym z głównych tematów rozmowy papieża z premierem Montim był obecny kryzys gospodarczy i finansowy, którym ogarnięte są także Włochy. Benedykt XVI zwrócił się do szefa rządu następująco: "Dobrze zaczęliście, ale w bardzo trudnej sytuacji, prawie nierozwiązywalnej". Premier odpowiedział papieżowi: "Ważne jest to, by od samego początku starać się dać dowód determinacji".
Jak podaje komunikat watykańskiego biura prasowego podczas rozmów, które toczyły się w serdecznej atmosferze poruszono tematy związane z sytuacją społeczną Włoch, zaangażowania rządu w problemy socjalne a także wkładu Kościoła katolickiego w życie kraju. Dokonano ponadto przeglądu sytuacji międzynarodowej, począwszy od kwestii europejskich, po sytuację na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Mówiono także o ochronie mniejszości religijnych, zwłaszcza chrześcijan w niektórych częściach świata. „Obydwie strony potwierdziły wolę kontynuowania konstruktywnej współpracy na poziomie relacji dwustronnych a także w kontekście wspólnoty międzynarodowej” - stwierdza komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Profesor Monti rozmawiał również z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone.
Watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi powiedział, że w czasie rozmów dano wyraz "uwagi i zachęty dla trudnych działań w walce z kryzysem, które wymagają wyrzeczeń". "To duże zadanie także z moralnego punktu widzenia" - dodał ks. Lombardi. Podkreślił też, że podczas wizyty w Watykanie premier Monti był pytany o trudności, jakie napotyka. Poza tym mowa była o tym, że jego rząd apeluje o "energię moralną kraju".
Monti widział się z Benedyktem XVI przed jego odlotem do Beninu na rzymskim lotnisku Ciampino 18 listopada u.b. roku, dwa dni po objęciu funkcji szefa rządu. Rozmowa trwała wówczas zaledwie kilka minut i dotyczyła m.in. kryzysu gospodarczego na świecie. Mario Monti ma 68 lat. Z wykształcenia jest ekonomistą. Premierem został 16 listopada ub. roku po wymuszonej dymisji Silvio Berlusconiego. W latach 1995-2004 piastował wysokie urzędy w Unii Europejskiej jako komisarz najpierw ds. rynku wewnętrznego, usług finansowych, integracji finansowej, ceł i podatków (1994-99), a następnie ds. konkurencji (1999-2004). Zasłynął wówczas m.in. z rozpoczęcia postępowania antymonopolowego przeciwko Microsoftowi
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.