Czesi są przeciw

Czy Kościołom w Czechach zostanie zwrócony zagrabiony przez komunistów majątek?

Badania opinii publicznej pokazują, że większość Czechów opowiada się przeciwko restytucjom majątkowym na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych, które utraciły swą własność po 1948 r., kiedy władzę w Czechosłowacji przejęli komuniści. Według praskiego ośrodka badań opinii publicznej Stem, aż 69 proc. Czechów uważa, że wspólnoty religijne nie powinny otrzymać odszkodowania za utracony majątek.

Warto dodać, że w stosunku do innych grup społecznych oraz instytucji, restytucje zostały przeprowadzane już w latach 90. Po rozpadzie Czechosłowacji, kolejne prawicowe rządy w Czechach próbowały ten problem rozwiązać, ale natrafiały na sprzeciw opozycji oraz prezydenta Vaclava Klausa. Jeden z takich projektów upadł przed wizytą Benedykta XVI w Czechach we wrześniu 2009 r., który jednak o zwrot majątku kościelnego w ogóle  się nie upominał.

Obecnie rząd premiera Petra Nečas, praktykującego katolika, przygotował kolejny projekt ustawy o restytucji majątku wspólnot religijnych, ale nie znalazł on wsparcia wszystkich sił tworzących prawicowo-liberalną koalicję. Zdecydowanymi przeciwnikami ustawy są komuniści oraz socjaliści. Projekt zakłada zwrot majątku w naturze do 56 proc. wartości utraconego majątku.

Za pozostałą część, wspólnoty religijne mają otrzymać w okresie 30 lat odszkodowanie finansowe, którego ogólną kwotę szacuje się na  59 mld. koron. Przeprowadzenie tego projektu nie będzie łatwe, gdyż jak wynika z innych badań Stem, już 40 proc. Czechów deklaruje się jako ateiści, a ich liczba systematycznie rośnie. Ta grupa jest głównie przeciwnikiem wypłaty jakichkolwiek odszkodowań wspólnotom religijnym.

ag/RV. de , Stem.cz
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8