Około 3,2 mln pielgrzymów i turystów odwiedziło w 2011 roku Jasną Górę.
Blisko 144 tys. osób przyszło w pieszych pielgrzymkach. Liczba osób odwiedzających Jasną Górę wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem o ok. 200 tys. Była jednak mniejsza niż kilka lat wcześniej, kiedy w sanktuarium w ciągu jednego roku gościło ok. 3,5 mln osób.
W minionym roku sanktuarium odwiedzili pielgrzymi i turyści z kilkudziesięciu krajów świata, wśród nich hierarchowie kościelni z 21 państw, w tym tak odległych od Polski jak Filipiny, Kongo, Burkina Faso, Republika Południowej Afryki, Boliwia czy Peru.
W 228 zorganizowanych, ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział blisko 832,9 tys. osób. Najliczniejsze z nich to m.in. pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, Rolników oraz Ludzi Pracy.
Pieszych pielgrzymek na Jasną Górę było w ubiegłym roku 285. Wędrowało w nich - nieraz z drugiego końca Polski - blisko 144 tys. osób. Do sanktuarium dotarły też 82 pielgrzymki rowerowe (ponad 3,8 tys. osób), osiem biegowych (w sumie 167 osób), dwie pielgrzymki konne (w sumie prawie 50 osób) i 80-osobowa grupa pielgrzymów na rolkach.
Po raz pierwszy w minionym roku przybyły do sanktuarium Pielgrzymka Flisaków Pienińskich i Pielgrzymka Miłośników Quadów. Tradycyjnie licznie pielgrzymowali maturzyści z całej Polski - przyjechało ich do Częstochowy ponad 167 tys.
Podsumowanie roku na Jasnej Górze obejmuje również m.in. kilka tysięcy wygłoszonych kazań, miliony udzielonych komunii, śluby i chrzty. W sanktuarium występowały chóry, orkiestry i zespoły z Polski i innych krajów. W Jasnogórskiej Księdze Trzeźwości Narodu złożono wiele zobowiązań życia w trzeźwości. Kancelaria ojca przeora wysłała dziesiątki tysięcy listów.
Do najważniejszych w minionym roku wydarzeń na Jasnej Górze należały m.in. uroczystości z okazji beatyfikacji Jana Pawła II, Narodowa Pielgrzymka Węgrów, towarzysząca rozpoczęciu polskiej prezydencji w Radzie UE, jubileusz 300-lecia Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę (ze stolicy przyszło w niej ok. 12 tys. osób) czy udział prezydenta Bronisława Komorowskiego w jasnogórskich dożynkach.
Przez cały miniony rok trwała konserwacja bazyliki jasnogórskiej. W ramach kompleksowego programu, w latach 2009-2012, renowacji są poddawane wszystkie elementy wystroju bazyliki oraz ołtarze i kaplice boczne. Zakończyła się również renowacja wielkich organów bazyliki. W ramach innego unijnego projektu zbudowano nową bramę wjazdową do klasztoru. Na jego terenie pojawiły się też dwa infomaty z darmowym dostępem do internetu - część systemu ulicznych komputerów Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.