USA: Eksanglikanie czekają

Amerykańscy konwertyci z anglikanizmu na katolicyzm oczekują na utworzenie w Stanach Zjednoczonych ordynariatu personalnego dla byłych anglikanów.

Jak dotychczas, taka jednostka administracji kościelnej, przewidziana w konstytucji apostolskiej Benedykta XVI Anglicanorum coetibus, istnieje tylko w Wielkiej Brytanii, gdzie została ustanowiona przez Stolicę Apostolską rok temu. Jak zapowiedział kard. Donald Wuerl z Waszyngtonu, w USA powstanie ona już 1 stycznia. Obejmie cały kraj, sięgając z północy na południe od Alaski po Florydę, a ze wschodu na zachód od Nowego Jorku po Hawaje. Pragnący do niej przystąpić konwertyci są liczni, w tym przynajmniej kilkudziesięciu duchownych i szereg byłych anglikańskich parafii, które prawie w całości przeszły na katolicyzm.Również wiele parafii anglikańskich tradycjonalistów, które wchodzą w skład niezależnego od Kościoła episkopalnego Anglican Church in America, gotowych jest do zbiorowej konwersji na katolicyzm, gdy zostanie erygowany ordynariat.

Na czele ordynariatu personalnego Matki Bożej z Walsingham dla byłych anglikanów w Anglii i Walii stoi ks. Keith Newton. We Wspólnocie Anglikańskiej był on biskupem, ale jako duchowny żonaty w Kościele katolickim mógł otrzymać jedynie święcenia prezbiteratu. W Stanach Zjednoczonych przypuszcza się, że tam również ordynariuszem dla byłych anglikanów mógłby zostać konwertyta, który w Kościele episkopalnym był biskupem. Nominacja ta należy jednak do Ojca Świętego.

Również w Kanadzie, gdzie też jeszcze nie ma ordynariatu dla byłych anglikanów, nie brak konwersji anglikańskich duchownych. 7 stycznia ma tam zostać tam przyjęty do Kościoła katolickiego 76-letni biskup Robert Mercer z tradycyjnego nurtu tego wyznania.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • porys
  27.12.2011 22:09
  "Biskup" Mercer ma zostać przyjęty do Kościoła, ale nie w Kanadzie tylkow Anglii (dokładnie w kościele św. Agaty w Portmouth).
  http://catholicusanglicanus.wordpress.com/2011/12/22/letter-from-bishop-mercer/
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9