W Wigilię w południe przełożeni franciszkańskich prowincji i klasztorów w Krakowie spotkali się na wspólnej Wigilii. Połamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i razem kolędowali przy żłóbku. Jak co roku w krużgankach klasztoru franciszkanów w Krakowie odbyła się też wieczerza wigilijna dla bezdomnych, samotnych i ubogich.
W Wigilię w południe przełożeni franciszkańskich prowincji i klasztorów w Krakowie spotkali się na wspólnej Wigilii. Połamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i razem kolędowali przy żłóbku. W tym roku wieczerza odbyła się w klasztorze przy Reformackiej.
„Po raz kolejny stajemy przy żłóbku, aby pochylić się z wdzięcznością i podziękować za dar wcielenia Syna Bożego. Jako synowie św. Franciszka gromadzimy się, aby dzielić się braterską miłością” – zaczął przełożony klasztoru o. Franciszek Szajer. Później dziękował za wszelkie dobro, jakie czynią prowincjałowie i gwardianowie dla swoich braci i dla ludzi, którzy korzystają z ich posługi. Polecił objąć modlitwą wszystkich współbraci, a zwłaszcza zmęczonych, chorych i cierpiących oraz misjonarzy rozsianych po całym świecie. Apelował, aby siebie uczynić darem dla wspólnot, tak aby domy zakonne stały się darem dla prowincji, a tamte darem dla zakonów i Kościoła. Na koniec życzył wszystkim zgromadzonym, aby towarzyszyło im wstawiennictwo św. Franciszka i błogosławieństwo Bożej Dzieciny. „Abyście każdego dnia stawali się wiarygodnymi zwiastunami Ewangelii – orędzia miłości, pokoju i dobra” – zakończył franciszkanin.
W Krakowie są siedziby czterech prowincji franciszkańskich: Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, Zakonu Braci Mniejszych - bernardynów i Zakonu Braci Mniejszych-reformatów. W sumie osiem klasztorów. Trzy z nich prowadzą parafie.
Jak co roku w krużgankach klasztoru franciszkanów w Krakowie odbyła się też wieczerza wigilijna dla bezdomnych, samotnych i ubogich. Z ponad tysiącem osób opłatkiem połamali się kard. Stanisław Dziwisz, prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz i wojewoda małopolski Jerzy Miller.
Metropolita krakowski przyznał się, że tego dnia był już na kilku spotkaniach i łamał się opłatkiem z wieloma osobami, ale to spotkanie z ubogimi jest dla niego najważniejsze i dopiero pośród tych ludzi „najbardziej poczuł obecność Chrystusa”. Życzył zgromadzonym na krużgankach, aby te święta były dla nich spokojne, aby ulżyły im trochę w ich troskach, trudnościach, w cierpieniu. Kard. Dziwisz zapewnił, że będzie wszystko robił, aby ci, którzy na co dzień nie mają domu, w Kościele czuli się kochani i bezpieczni.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.