– Nie wystarczy niesienie przesłania, że każdy jest twórczy. Trzeba jeszcze pokazać, jak tę twórczość w sobie odkryć – wyjaśnia Krzysztof Najdowski, założyciel Akademii Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji.
Akademia Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji to propozycja, która w 2009 roku zagościła w Polsce. Po sukcesie, jaki odniosła w innych diecezjach, przyszedł czas i na naszą. To już trzecia edycja programu. Sztuka inspirowania Akademia jest programem szkoleniowym dla osób związanych z Kościołem, którzy są zaangażowani w różne formy pracy z grupami i wspólnotami. S. Bogumiła Malikowska, nazaretanka z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku, od kilku lat jest animatorką oazy młodzieżowej i wspólnoty Wiara i Światło. Przyjechała na szkolenie, bo jak sama przyznaje, mimo kilkuletniego stażu animatora nadal chce zdobywać nowe narzędzia do prowadzenia grup parafialnych.
– Czuję potrzebę przyciągnięcia do Kościoła młodzieży, z którą pracuję w gimnazjum. Chcę im pokazać, że Kościół wcale nie jest nudny – mówi z przekonaniem. Szuka inspiracji do pokazania radosnej strony Kościoła, którą daje wiara. – Młodzi żyją w świecie komputerów i internetu, więc trzeba nauczyć się wykorzystywać to, co ich pociąga, do budowania wspólnoty i bycia razem – tłumaczy. Z zajęć jest bardzo zadowolona i zapewnia, że weźmie udział w kolejnych modułach. – Prowadzący kieruje nas do jasnego określenia tego, co chcemy osiągnąć w pracy animatora, do określenia celu oraz metody, którą mogę zainspirować, aby ten cel osiągnąć – mówi nazaretanka.
Liderem być
Program szkoleniowy zakłada sześć modułów, każdy o innej tematyce. Pierwszy, o sztuce inspirowania, pomaga uczestnikom odkryć i określić, jakie jest ich przesłanie. – Każdy z nas ma swoje indywidualne przesłanie, którym może wzbogacać ludzi – tłumaczy Krzysztof Najdowski, także prowadzący szkolenia. Celem spotkania w czasie warsztatów jest rozwinięcie swoich umiejętności, odkrycie grupy docelowej, z którą lider będzie pracował, a w rezultacie stworzenie programu dostosowanego do potrzeb tej grupy. – To lider musi zaproponować konkretny program, a potem przystępnie go przekazać – wyjaśnia prowadzący. Kolejne moduły rozwijają umiejętności wizualizacyjne, komunikacyjne, moderatorskie, a także uczą zastosowania mowy ciała, kreatywnego myślenia i działania. – Nie rodzimy się liderami, ale stajemy się nimi – tłumaczy prowadzący. Liderzy nowocześni to ci, którzy oferują konkretne i innowacyjne rozwiązania przy zachowaniu ewangelicznych prawd.
– Jeżeli chcemy być skuteczni w dzieleniu się wiarą, musimy być kompetentni, musimy umieć znaleźć się w dzisiejszym świecie, umieć posługiwać się dostępnymi narzędziami i środkami przekazu – tłumaczy. Krzysztof Najdowski przez 19 lat był związany z niemieckim Instytutem Misyjnym. Jako misjonarz świecki pracował w 25 krajach, prowadził warsztaty z dziedziny komunikacji, teatru, prezentacji, przywództwa. Dlaczego stworzył Akademię? – Widziałem ogromną potrzebę wyposażania ludzi w odpowiednie umiejętności i narzędzia, żeby mogli się poczuć pewnie w przekazywaniu Ewangelii – wyjaśnia. Małgorzata Piotrowska z Koszalina jest radcą prawnym. Jak sama przyznaje, jej udział w Akademii wynikał z potrzeby serca, a nie obowiązku zawodowego. – Poszukiwałam sposobu, żeby jak największej liczbie osób mówić o Jezusie. Pomyślałam, że Akademia pozwoli mi ten cel zrealizować, pokaże mi narzędzia i mechanizmy, które nauczą mnie skutecznie i w każdej sytuacji głosić Ewangelię – mówi.
I co dalej?
Szkoła Nowej Ewangelizacji, którą w naszej diecezji rozkręca ks. Rafał Jarosiewicz, ma być propozycją dla każdego, kto ukończył Akademię Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji. – Chcielibyśmy, żeby uczestnicy programu szkoleniowego rozpoczęli działalność w Szkole Nowej Ewangelizacji. Żeby mogli nabyte umiejętności wykorzystać w praktyce jako liderzy i animatorzy w naszej diecezji. – przekonuje ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Akademia Liderów nie jest propozycją wyłącznie do ludzi, którzy mieli już styczność z pracą animatorską. To propozycja dla każdego, kto chce poszerzyć swoje umiejętności bądź odkryć w sobie zupełnie nowy zapał do głoszenia Ewangelii. – Dzisiejszy głos Kościoła jest głośny, ale słyszą go tylko nieliczni. Trzeba znaleźć metodę, aby usłyszała go większa liczba ludzi. Akademia Liderów jest właśnie taką metodą, dającą niezbędne w XXI wieku narzędzia do jeszcze lepszego głoszenia Ewangelii – dodaje duszpasterz.
Akademia Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji to kompleksowy program szkoleniowy i choć pierwszy moduł już się odbył, nadal można wziąć udział w następnych. Drugi moduł będzie w terminie 21–22 stycznia. Zgłaszać się można poprzez formularz internetowy dostępny na stronie: www.akademialiderow.org. Tam również dostępne są dodatkowe informacje na temat programu Akademii Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.