Adwentowe czuwania młodych

Po raz czwarty w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej rozpoczęły się Adwentowe Czuwania Młodych. Swoje przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia młodzież rozpoczęła wczoraj wieczorem w Jastrowiu.

Czuwania są propozycją propozycją diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży dla młodych diecezjan do uczenia się wspólnego oczekiwania adwentowego w radosnym uwielbieniu Chrystusa. - Dla konserwatystów może to być trochę dziwne, kiedy widzą księży i biskupa podskakujących, z rękami w górze, zapraszających młodych do wejścia do prezbiterium czy dotknięcia monstrancji. Ale mamy odzew od młodych, także na portalach społecznościowych, gdzie możemy się przekonać, że ta forma ich przekonuje – wyjaśnia ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Duszpasterz zaznacza zarazem, że nie tworzą „innego” Kościoła czy alternatywnej formy liturgii. – Spotykamy się często z opiniami młodzieży, że czuwania są lepsze niż Msza św., bo nie są „nudne”. To nie w tym rzecz. Radosne uwielbienie, które proponujemy musi prowadzić do spotkania z Jezusem Eucharystycznym podczas Mszy św. Jeśli na niedzielnej Mszy św. zabraknie uczestników dzisiejszego spotkania, to będzie dla nas porażka – dodaje ks. Zaniewski.

Młodych podczas czuwań adwentowych prowadzi ikona Świętej Rodziny. – Jeśli dom, to rodzina, a Święta Rodzina jest wzorem dla wszystkich rodzin – argumentuje wybór tegorocznego przewodnika ks. Zaniewski. Dodaje, że za wyborem tej symboliki przemówiła też kondycja współczesnych rodzin diecezji. – Wystarczy rozejrzeć się dookoła, żeby zobaczyć, jak wiele rodzin jest poranionych, potrzebujących światła Chrystusa – mówi duszpasterz.

Tradycją młodzieżowych czuwań jest obecność na nich biskupów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, którzy razem z młodymi chcą przygotowywać się do świąt. W Jastrowiu młodzieży towarzyszył bp Edward Dajczak.

Przekonywał młodych, że nie da się przeżyć życia jako „próby generalnej”. Zachęcał ich, by nie bali się „wejść na scenę życia” i podejmować decyzji. – To niby normalne, że człowiek się boi, ale myślę, że współczesny świat przeraża młodych bardziej, niż na się to wydaje. Stosują więc różne formy znieczulaczy, ale jest także w nich pokusa wirtualizacji życia: jak nie wyjdzie raz, to zrobię reset i zacznę od początku, jak w grze komputerowej – diagnozuje hierarcha. – Takie chwile wspólnej modlitwy są tym, co dodaje im odwagi – zauważa.

W rozmowie z KAI biskup zauważył, że czuwania są dla młodych szkołą oczekiwania. - To pokolenia ludzi, którzy chcą mieć wszystko od razu, od jednego kliknięcia. W wielu domach brakuje też klimatu adwentowego. Dlatego zapraszamy ich, dajemy szansę, żeby mogli poczuć, jak ważne jest w życiu wyczekiwanie na rzeczy najważniejsze – mówi hierarcha.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11