Teolog ma być człowiekiem Adwentu

Na ścisłe powiązanie refleksji teologicznej z wiarą Kościoła wskazał dziś papież przyjmując członków Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

W dniach od 28 listopada do 2 grudnia obradowała ona na swej dorocznej sesji plenarnej nad trzema tematami: kwestia metodologiczna we współczesnej teologii, rozumienie monoteizmu oraz znaczenie nauki społecznej Kościoła. Benedykt XVI odniósł się do każdego z tych zagadnień. Jednym z członków Międzynarodowej Komisji Teologicznej jest ks. prof. Jerzy Szymik, z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Nawiązując do rozpoczętego okresu liturgicznego Adwentu Ojciec Święty zaznaczył, że każdy teolog powinien być człowiekiem Adwentu, świadkiem czujnego oczekiwania oświecającego drogi rozumienia Słowa, które stało się ciałem. „Możemy powiedzieć, że poznanie prawdziwego Boga zmierza do i karmi się nieustannie tą «godziną», której nie znamy, w której powróci Pan. Podtrzymywania czujności i ożywianie nadziei oczekiwania nie są zatem zadaniem wtórnym dla prawidłowej myśli teologicznej, która odnajduje swój sens w osobie Tego, który wychodzi nam na spotkanie i oświeca nasze poznanie zbawienia” – stwierdził papież.

Mówiąc o pierwszym zagadnieniu, będącym przedmiotem prac Międzynarodowej Komisji Teologicznej – kwestii Boga, zwłaszcza rozumienia monoteizmu Benedykt XVI wyraził przekonanie, że teologia może dopomóc wiernym w uświadomieniu sobie i świadczeniu, że monoteizm trynitarny jest prawdziwym źródłem pokoju osobistego i powszechnego. Podejmując kwestię kryteriów katolickości teologii i jej wkładu w myśl współczesną papież przypomniał, że dbając o wiązanie wiary i rozumu odegrała ona ważną rolę historyczną w powstaniu uniwersytetów. „Ta rola jest dziś konieczna bardziej niż kiedykolwiek, aby umożliwić harmonijne współbrzmienie różnych nauk i aby uniknąć epizodów przemocy religijności sprzeciwiającej się rozumowi oraz intelektu sprzeciwiającego się religii” – zaznaczył Ojciec Święty.

Poruszając zagadnienie zaangażowania społecznego Kościoła papież podkreślił, że nie jest to tylko sprawa czysto ludzka czy zagadnienie teoretyczne, lecz stanowi odpowiedź chrześcijan na przyjście na świat Syna Bożego. „Uczniowie Chrystusa Odkupiciela wiedzą, że bez zwracania uwagi na bliźniego, bez przebaczenia, miłości nawet nieprzyjaciół, żadna ludzka wspólnota nie może żyć w pokoju. Rozpoczyna się to w pierwszej i podstawowej wspólnocie, jaką jest rodzina” - stwierdził Benedykt XVI. Podkreślił znaczenie współpracy dla dobrego wspólnego z osobami, które nie podzielają wiary katolickiej. Zaznaczył, że trzeba w niej jednak zaprezentować prawdziwe i głębokie motywy religijne zaangażowania społecznego katolików, podobnie jak oczekujemy od innych ukazania swych motywacji, aby współpraca była dokonywana w sposób klarowny. „Ten, kto dostrzeże podstawy chrześcijańskiego działania społecznego będzie też mógł w nich znaleźć bodziec do rozważenia wiary w Jezusa Chrystusa” – powiedział Ojciec Święty.

Benedykt XVI podkreślił, że Kościół potrzebuje kompetentnej i wiernej refleksji teologów na temat tajemnicy Boga Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła. „Bez zdrowej i głęboko intelektualnej refleksji teologicznej Kościołowi groziłoby to, że nie umiałby wyrazić pełnej harmonii między wiarą a rozumem. Równocześnie bez wiernego przeżywania komunii z Kościołem i akceptacji jego nauczania, jako przestrzeni życiowej swego istnienia, teologii nie udałoby się we właściwy sposób uzasadnić daru wiary” – stwierdził papież.

«« | « | 1 | » | »»
 • Beszad
  02.12.2011 13:49
  Wspaniałe słowa! Tak, nie tylko teolodzy, ale każdy z nas powinien być człowiekiem ADWENTU... Nietzsche wyznał kiedyś, jak wielką traumę wzbudziła w nim śmierć małego braciszka w zestawieniu z poprzedzającym to tragiczne wydarzenie snem, w którym widział zmarłego ojca wynoszącego z pokoju śpiącego brata. Zestawienie snu z realną śmiercią pozostawiło w małym Fryderyku głębokie poczucie winy, że nic nie uczynił, aby powstrzymać ojca, że może to on sam powinien być zabrany zamiast braciszka. Z czasem poczucie winy przerodziła się w bunt, który towarzyszył Fryderykowi przez całe życie...

  Człowiek czyni siebie zamkniętym, gdy w myślach odrzuca jakieś zdarzenia i emocje, podświadomie starając się zmienić bieg wypadków lub dokonać ich absolutnego wyparcia w mroki nieistnienia. Czyni to poprzez własną agresję lub ucieczkę, w sferę panowania lub sferę lęków. Postawa taka może wyrażać się zarówno wobec siebie, jak też wobec otaczającej rzeczywistości. Jednak nie mogąc dać zapory na przeszłość, czyni w sobie zaporę na przyszłość.

  W obecnym czasie adwentu kluczową postawą jest OTWARCIE wyrażone w wyczekiwaniu. Każdy adwent jest kolejnym etapem tej samej drogi przez ciemność, w której lampion oświetla zaledwie kilka kroków naprzód, pozostawiając za sobą mrok i wchodząc w ciemną niewiadomą – a jednak ten mały płomyczek wystarcza! Jeśli w tym mroku będę karmił swą wyobraźnię ukrytym demonem swych żalów i lęków, nie uczynię już ani kroku dalej, bo zaskorupię się w pozycji obronnej. Dopiero gdy zdam sobie sprawę, że ów demon zamieszkuje mroki mojej duszy, a nie mrok nocy, tym żywiej wyruszę na spotkanie...
 • Savonarola
  06.12.2011 00:41
  Pomimo powiazan miedzy teologia,a wiara do dzisiaj wielka tajemnica katolickiej wiary pozostaje pytanie-jak to sie dzieje,ze tzw. "SLUDZY BOZY" ucza nas,ze czesc i chwale mamy oddawac nie tyle BOGU-STWORCY,co stworzeniu i to zmarlemu ,i czekajacemu na SAD OSTATECZNY???
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8