Episkopat nie poprze PiS ws. kary śmierci

Episkopat nie poprze inicjatywy PiS za przywróceniem kary śmierci – zapowiedział w rozmowie z KAI bp Wojciech Polak

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że zgodnie z nauczaniem Kościoła "w dzisiejszych społeczeństwach istnieje możliwość innego zabezpieczenia społeczeństwa przed niebezpieczeństwem". Inicjatywa PiS – przyznaje bp Polak – może być przejawem bezradności wobec narastającej agresji w życiu społecznym. "Ale w tej sytuacji katolik miałby obowiązek upominania się raczej o wzmocnienie społecznie dostępnych możliwości izolacji tego typu przestępców, aniżeli domagania się przywrócenia kary śmierci" – podkreślił.

Bp Polak zwraca uwagę, że nauczanie Kościoła w sprawie kary śmierci zostało bardzo jasno przedstawione zwłaszcza w encyklice bł. Jana Pawła II "Evangelium vitae", gdzie podkreśla się, że w dzisiejszych społeczeństwach istnieje możliwość w innego zabezpieczenia społeczeństwa przed człowiekiem, który mu zagraża.

"Świętość życia ludzkiego – a w tym kontekście Papież do nas mówi – domaga się tego, by bronić ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, nawet w wypadku życia, które ktoś sobie samemu zniszczył poprzez takie czy inne postępowanie" - przypomina bp Polak.

"Nie może być mowy o poparciu tej inicjatywy przez Kościół hierarchiczny, ponieważ kierunek został nam wytyczony bardzo mocno w 'Evangelium vitae' i tego kierunku będziemy się trzymać" – zapewnił sekretarz Episkopatu.

Przypomnijmy, że w piątek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział na konferencji prasowej, że jego ugrupowanie będzie chciało doprowadzić do przywrócenia kary śmierci za szczególnie drastyczne zabójstwa. Były premier zapowiedział, że projekt zmiany w Kodeksie karnym w najbliższym czasie trafi do Sejmu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9