Episkopat nie poprze inicjatywy PiS za przywróceniem kary śmierci – zapowiedział w rozmowie z KAI bp Wojciech Polak
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że zgodnie z nauczaniem Kościoła "w dzisiejszych społeczeństwach istnieje możliwość innego zabezpieczenia społeczeństwa przed niebezpieczeństwem". Inicjatywa PiS – przyznaje bp Polak – może być przejawem bezradności wobec narastającej agresji w życiu społecznym. "Ale w tej sytuacji katolik miałby obowiązek upominania się raczej o wzmocnienie społecznie dostępnych możliwości izolacji tego typu przestępców, aniżeli domagania się przywrócenia kary śmierci" – podkreślił.
Bp Polak zwraca uwagę, że nauczanie Kościoła w sprawie kary śmierci zostało bardzo jasno przedstawione zwłaszcza w encyklice bł. Jana Pawła II "Evangelium vitae", gdzie podkreśla się, że w dzisiejszych społeczeństwach istnieje możliwość w innego zabezpieczenia społeczeństwa przed człowiekiem, który mu zagraża.
"Świętość życia ludzkiego – a w tym kontekście Papież do nas mówi – domaga się tego, by bronić ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, nawet w wypadku życia, które ktoś sobie samemu zniszczył poprzez takie czy inne postępowanie" - przypomina bp Polak.
"Nie może być mowy o poparciu tej inicjatywy przez Kościół hierarchiczny, ponieważ kierunek został nam wytyczony bardzo mocno w 'Evangelium vitae' i tego kierunku będziemy się trzymać" – zapewnił sekretarz Episkopatu.
Przypomnijmy, że w piątek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział na konferencji prasowej, że jego ugrupowanie będzie chciało doprowadzić do przywrócenia kary śmierci za szczególnie drastyczne zabójstwa. Były premier zapowiedział, że projekt zmiany w Kodeksie karnym w najbliższym czasie trafi do Sejmu.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.