Episkopat nie poprze PiS ws. kary śmierci

Episkopat nie poprze inicjatywy PiS za przywróceniem kary śmierci – zapowiedział w rozmowie z KAI bp Wojciech Polak

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że zgodnie z nauczaniem Kościoła "w dzisiejszych społeczeństwach istnieje możliwość innego zabezpieczenia społeczeństwa przed niebezpieczeństwem". Inicjatywa PiS – przyznaje bp Polak – może być przejawem bezradności wobec narastającej agresji w życiu społecznym. "Ale w tej sytuacji katolik miałby obowiązek upominania się raczej o wzmocnienie społecznie dostępnych możliwości izolacji tego typu przestępców, aniżeli domagania się przywrócenia kary śmierci" – podkreślił.

Bp Polak zwraca uwagę, że nauczanie Kościoła w sprawie kary śmierci zostało bardzo jasno przedstawione zwłaszcza w encyklice bł. Jana Pawła II "Evangelium vitae", gdzie podkreśla się, że w dzisiejszych społeczeństwach istnieje możliwość w innego zabezpieczenia społeczeństwa przed człowiekiem, który mu zagraża.

"Świętość życia ludzkiego – a w tym kontekście Papież do nas mówi – domaga się tego, by bronić ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, nawet w wypadku życia, które ktoś sobie samemu zniszczył poprzez takie czy inne postępowanie" - przypomina bp Polak.

"Nie może być mowy o poparciu tej inicjatywy przez Kościół hierarchiczny, ponieważ kierunek został nam wytyczony bardzo mocno w 'Evangelium vitae' i tego kierunku będziemy się trzymać" – zapewnił sekretarz Episkopatu.

Przypomnijmy, że w piątek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział na konferencji prasowej, że jego ugrupowanie będzie chciało doprowadzić do przywrócenia kary śmierci za szczególnie drastyczne zabójstwa. Były premier zapowiedział, że projekt zmiany w Kodeksie karnym w najbliższym czasie trafi do Sejmu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Michał
  29.11.2011 02:37
  Katechizm Kościoła Rzymskokatolickiego (cytaty):

  "2265 Uprawniona obrona może być nie tylko prawem, ale poważnym obowiązkiem tego, kto jest odpowiedzialny za życie drugiej osoby. Obrona dobra wspólnego wymaga, aby niesprawiedliwy napastnik został pozbawiony możliwości wyrządzania szkody. Z tej racji prawowita władza ma obowiązek uciec się nawet do broni, aby odeprzeć napadających na wspólnotę cywilną powierzoną jej odpowiedzialności.

  2267 Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem."

  Episkopat w sprzeczności ze swoista Konstytucją Kościoła? Ciekawe rzeczy sie dzieją...
 • pawelpiotr
  29.11.2011 16:24
  Problem jest inny - oglądałem o tym program w telewizji - nie działa resocjalizacja - więzienie ma własne prawo, które tworzą przestępcy i bardziej demoralizuje niż resocjalizuje i uczy więźniów jak się nie dać złapać ponownie. Pewnie przydałby się jakiś głos wychowawcy więziennego jak jest naprawdę. Ożywiona dyskusja na ten temat jest bardzo potrzebna.
 • BB
  29.11.2011 17:07
  A na wojnie to można zabić drugiego człowieka, który mi nic nie zrobił? to też jest kara śmierci, a okrutnego mordercy nie można?
  Nie jestem za tym aby komuś odebrać życie, ale tak rozmyślam.
 • katolik6789043
  04.12.2011 12:08
  To jest chore żeby więźniowie mieli takie luksusy za nie raz tak makabryczne zbrodnie inni ludzie żyją uczciwie a oni nie dość że popełniają różnorakie przestępstwa to jeszcze żyją w takich do pozazdroszczenia warunkach ja bym takich trzymał bez żadnych rozrywek np telewizor a karmił chlebem i wodą i zagonił do roboty żeby coś zrobili pożytecznego i chociaż w jakimś stopniu się by się zrehabilitowali
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7