Tarnów żegna dwóch arcybiskupów

Diecezja tarnowska pożegnała dziś dwóch arcybiskupów Wiktora Skworca i Stanisława Budzika. W bazylice katedralnej zgromadzili się na modlitwie biskupi, księża, siostry zakonne i świeccy z całej diecezji.

Kard. Stanisław Dziwisz powiedział w homilii, że to niecodzienne wydarzenie – prężny Kościół tarnowski dzieli się z innymi Kościołami dwoma pasterzami, którzy rozpoczynają posługę jako arcybiskupi w Katowicach i Lublinie.

Metropolita krakowski mówił o abp. Wiktorze Skworcu, że „przychodząc ze Śląska wszedł w diecezję tarnowską z otwartym sercem pełnym entuzjazmu dla sprawy Chrystusa i Jego Kościoła. Bp Skworc oddał Kościołowi tarnowskiemu wszystkie swoje zalety umysłu i serca. Służył Kościołowi dzień po dniu swoją modlitwą, głoszeniem słowa Bożego, Eucharystią, udzielaniem sakramentów. Potrafił się dzielić skarbem powołań kapłańskich” – mówił kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski powiedział, że w roku jubileuszu diecezji tarnowskiej została ona także poproszona o jeszcze jeden dar – bp Stanisław Budzik został arcybiskupem metropolitą lubelskim. Kardynał dziękował mu, że kompetentnie służył biskupom i diecezjom jako sekretarz generalny KEP. Wspomniał też, że abp Budzik zasłużył się rodzinnej diecezji m.in. jako rektor seminarium, wykładowca i dyrektor Caritas.

Kard. Dziwisz powiedział, że arcybiskupi Wiktor Skworc i Stanisław Budzik zaskarbili sobie wdzięczność Kościoła tarnowskiego. Metropolita podkreślił, iż jest pewny, że „wszyscy, który doświadczyli dobra i miłości dzięki posłudze biskupów, będą ich wspierać modlitwą w nowych zadaniach jakie podejmują z woli papieża Benedykta XVI”.

Metropolita krakowski podziękował arcybiskupom za szczerą i kompetentną współpracę. Zwracając się do wiernych, kard. Dziwisz powiedział, by pożegnanie dwóch pasterzy zaowocowało świętością i gorliwością apostolską w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. „Będzie to największy dar i wyraz wdzięczności dla tych, którzy trudzili się dla zbawienia ludu Bożego Kościoła tarnowskiego” – powiedział hierarcha.

Podczas uroczystości abp Skworc powiedział diecezjanom „żegnajcie”. Podkreślił, że trudno jest mu wymówić to słowo w czternastym roku posługiwania w diecezji tarnowskiej.

„Wiele się tu nauczyłem; tu dokonywała się prawdziwa wymiana darów; zabieram więc ze sobą to, co najcenniejsze – wasz entuzjazm wiary, duchowość i pobożność, umiłowanie Kościoła; nade wszystko całą przestrzeń relacji braterskich, serdecznych i po ludzku miłych” – mówił abp Skworc.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6