Wyślij SMS-a na Pomoc dla Sudanu – to hasło tegorocznej akcji stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).
Akcja odbywa się w ramach III Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który w tym roku przypada w niedzielę 13 listopada.
„Świat milczy – Ty działaj!”, „Ile kosztuje jedno życie?”, „Nie bądź obojętny. Twoja pomoc ma wartość większą niż myślisz” – zachęca PKWP i przypomina, że rocznie za wiarę w Chrystusa ginie na świecie ok. 170 tys. chrześcijan, 200 mln jest brutalnie prześladowanych, w 70 krajach łamane jest prawo do wolności religijnej a 350 mln wyznawców Chrystusa poddawanych jest różnym formom dyskryminacji.
redakcjaekai
Pomoc dla Sudanu
Pieniądze z akcji PKWP zostaną przekazane obozowi uchodźców w Chartumie, który od 1989 r. prowadzą siostry salezjanki. Dzięki pomocy zakonnice będą mogły wyżywić i wykształcić przebywające tam dzieci. Stowarzyszenie już przekazało na ten cel 20 tys. zł. W sumie w latach 2005-2010 na pomoc dla Sudanu przekazano 30 mln zł.
Na III Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym PKWP przygotowała materiały liturgiczne rozesłane do wszystkich parafii w Polsce, które zawierają m. in. teksty wprowadzenia do mszy św., kazań dla dorosłych i dzieci oraz modlitwę wiernych.
redakcjaekai
Pomoc dla Sudanu - edukacja
Z okazji Dnia do Polski przybędzie do Polski bp Macram Max Gassis, biskup diecezji El Obeid w środkowym Sudanie. Konferencja prasowa z udziałem hierarchy odbędzie się 14 listopada w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie o godz. 11.30.
Tematem III Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest sytuacja chrześcijan w Sudanie i Sudanie Południowymi. 9 lipca br. po wcześniejszym referendum przeprowadzonym w styczniu br. od Sudanu oddzielił się Sudan Południowy, który jest w większości zamieszkały przez chrześcijan i animistów.
redakcjaekai
Pomoc dla Sudanu - uchodźcy
Kraj ten jest najmłodszym krajem na mapie świata i zarazem najbiedniejszym, borykającym się z problemami edukacyjnymi, gospodarczymi, politycznymi. Wiele tysięcy ludzi cały czas przebywa w obozach dla uchodźców, brakuje pożywienia, lekarstw, wody.
„13 listopada poprzez Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym chcemy ukazać faktyczną sytuację chrześcijan zamieszkujących Sudan i Sudan Południowy, to jak wielką siłą i determinacją wykazali się walcząc o swoja wiarę, o swoje życie, o swoją ziemię” – informuje PKWP.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.