Rosja: Ekumenicznie przy Matce Boskiej Kazańskiej

Katolicy i prawosławni wspólnie obchodzili święto Matki Bożej Kazańskiej Na uroczystościach w Kazań obecny był przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion Ałfiejew, który wraz z miejscowym arcybiskupem Anastazym współprzewodniczył obchodom.

W dzień uroczystości kopię ikony Matki Bożej Kazańskiej, zwanej „watykańską” ze względu na fakt jej zwrotu Rosjanom przez bł. Jana Pawła II, przeniesiono z prawosławnego soboru Podwyższenia Krzyża w monasterze Bogurodzicy do soboru Zwiastowania. Tam odbyły się główne uroczystości. Po ich zakończeniu przy dźwięku dzwonów wszystkich cerkwi Kazania ikonę procesjonalnie odniesiono do soboru Podwyższenia Krzyża.

W procesji uczestniczyli również katolicy pod przewodnictwem proboszcza miejscowej parafii Podwyższenia Krzyża Św., ks. Diogenisa Urkiza, który powiedział: „Każdego roku z radością uczestniczymy w procesji na cześć Matki Bożej, modlimy się o jedność wszystkich chrześcijan, pomyślność Rosji i wszystkich jej obywateli niezależnie od ich narodowości i wyznania”. Podkreślił fakt, że kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej obecnie przenoszona procesjonalnie przez 11 lat znajdowała się w pokojach pałacu papieskiego Jana Pawła II w Watykanie. Przekazanie jej przez Papieża wyznawcom rosyjskiego prawosławia w osobie ówczesnego patriarchy Aleksego II wzbudziło nadzieje na polepszenie stosunków prawosławno-katolickich. Gest miłości wobec rosyjskich braci prawosławnych, uczyniony kilka lat temu przez błogosławionego Papieża Polaka stał się impulsem polepszenia tych stosunków w chwili obecnej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKUMENIZM, ROSJA

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6