Znaczący postęp w relacjach z rosyjskim prawosławiem

Zbieraliśmy owoce spotkania Papieża i Patriarchy Cyryla na Kubie – uważa o. Hyacinthe Destivelle OP.

W ubiegłym roku doszło do istotnego zbliżenia między Stolicą Apostolską i Rosyjską Cerkwią Prawosławną. Zbieraliśmy owoce spotkania Papieża i Patriarchy Cyryla na Kubie – uważa o. Hyacinthe Destivelle OP, odpowiedzialny w Watykanie za relacje ze słowiańskimi Kościołami prawosławnymi. Przypomina on przede wszystkim opinię patriarchy o peregrynacji relikwii św. Mikołaja po Moskwie i Petersburgu, która uczyniła dla wzajemnego zbliżenia o wiele więcej niż długie lata dialogu. Zaangażowała bowiem w ruch ekumeniczny rzesze zwyczajnych wiernych.

Podsumowując dla Radia Watykańskiego ekumeniczne wydarzenia minionego roku, o. Destivelle przypomina również o wizycie kardynała sekretarza stanu w Moskwie, a także o projektach kulturalnych, takich jak wystawa eksponatów Muzeów Watykańskich w Moskwie. Francuski dominikanin przyznaje jednak, że problematyczną kwestią w relacjach z rosyjskim prawosławiem nadal pozostaje Kościół greckokatolicki. Jednak i na tym polu dialog jest możliwy – twierdzi o. Destivelle.

„W ubiegłym roku podczas obchodów pierwszej rocznicy spotkania w Hawanie kard. Kurt Koch zaproponował utworzenie specjalnej komisji dwustronnej, która zajmowałaby się tym problemem i która by zapewniła regularny kontakt. Jest to chyba jedyne możliwe rozwiązanie, aby mieć bezpośrednie relacje i dialog. Mamy nadzieję, że uda się to zrealizować, by móc dyskutować o wszystkich problemach, dotyczących zarówno przeszłości, jak i chwili obecnej. Dialog może być niekiedy bardzo trudny. Widzimy to na przykładzie Kościoła katolickiego w Chorwacji i Serbskiej Cerkwi Prawosławnej. Ale samo podjęcie dialogu już zmienia atmosferę wzajemnych relacji. Dlatego dialog choć trudny, jest jednak niezbędny” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Hyacinthe Destivelle z Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6