Kard. Tauran, katolicy i hinduiści

Rozwojowi relacji hinduistów z katolikami oraz ich współpracy na rzecz sprawiedliwości, pokoju i zgody poświęcono czterodniowe spotkanie przedstawicieli obu religii

Trwa ono od wczoraj do 9 listopada w Pune koło Bombaju. Udział bierze po 30 uczestników przedstawicieli obu stron. Na czele delegacji katolickiej stoi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louis Tauran.

„Jest to pierwsze oficjalne spotkanie watykańskich przedstawicieli ze zwierzchnikami hinduistycznymi tak wysokiej rangi” – powiedział miejscowy biskup Thomas Dabre. Stoi on na czele komitetu organizacyjnego tej inicjatywy. Ordynariusz diecezji Pune poinformował, że jednym z tematów dyskusji jest problem wykorzystywania religii do szerzenia przemocy i religijnego motywowania terroryzmu. Na spotkaniu mówi się też o obronie ludzkiego życia i równości osób obojga płci. W Indiach sprawy te nie są niestety oczywiste dla wszystkich. Bp Dabre przytoczył tu przykład częstej aborcji w przypadku, gdy poczęte dziecko to dziewczynka. To nierówne traktowanie płci żeńskiej powoduje też zmniejszanie się liczby kobiet w indyjskim społeczeństwie. O tym także mówi się na obecnym spotkaniu międzyreligijnym w Pune – poinformował tamtejszy biskup.

Szefowie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego spotkają się też z przedstawicielami innych religii niechrześcijańskich w Indiach. Spotkania przewodniczącego tej dykasterii, kard. Jean-Louisa Taurana, i jej sekretarza, abp. Pierluigiego Celaty, zostały zorganizowane przez tamtejszy episkopat. Obejmą m.in. sikhów i dżainistów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6