O Kościele, w którym świeccy są aktywną i odpowiedzialną częścią wspólnoty, o tym, jak misje uczą dialogu z każdym człowiekiem, o lęku spowodowanym epidemią Covid-19 oraz o tym, jakim problemem dla niedawno nawróconych chrześcijan mogą być wciąż ich dawne wierzenia i rytuały - opowiadają polscy misjonarze pracujący już od wielu lat w Afryce i w Ameryce Południowej.
W 2021 roku Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie otrzymało od Darczyńców z całego świata rekordowe środki. Wsparcie dotarło do co trzeciej diecezji i co ósmego księdza. „Mimo rosnących kosztów życia, pomoc bliźniemu nie napotyka na żadne kryzysy, zwłaszcza w obliczu głodu i wojen” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP.
W niedzielę 19 czerwca ulicami Gdańska przeszła Akademicka Procesja Bożego Ciała. Pomimo ulewnego deszczu uczestniczyło w niej ponad 100 osób.
„Pozostajecie istotami ludzkimi z historią, ze wszystkimi waszymi darami, ale także z wadami i słabościami”.
"Każda strata nieruchomości oznacza zagrożenie dla chrześcijańskiego charakteru naszej dzielnicy".
Instytut został założony przez św. Jana Bosko i św. Marię Dominikę Mazzarello w 1872 r. w Mornese.
Okazało się, że najlepszą polityczną definicję obecnej sytuacji na świcie sformułował nie politolog, ale duchowny…
Możność przyjęcia papieża Franciszka w Kijowie byłaby dla nas niezwykłą radością, ale w tej chwili uważam, że nie ma po temu warunków – powiedział katolicki biskup stolicy Ukrainy Witalij Krywicki. W rozmowie z dziennikiem biskupów włoskich „l'Avvenire” (w wydaniu z 17 czerwca) przedstawił on bieżącą sytuację w swej diecezji kijowsko-żytomierskiej i w całym kraju, m.in. wspomniał o polityce Rosji wobec Ukrainy i o grożącym światu kryzysie żywnościowym z powodu obecnej wojny.
Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci (PKRD), działające przy Radiu Maryja, angażują najmłodszych w modlitwę już od 25 lat i jak zaznaczają ich opiekunowie – na różańcu wychowuje się kolejne pokolenie a modlitwa dziecka jest w stanie wyprosić wiele cudów. Spotkanie na Jasnej Górze to czas modlitwy i świadectw. Z najmłodszymi zaśpiewał bp Antoni Długosz oraz Arka Noego. Bp Długosz sprawował Eucharystię z udziałem dzieci.
"Nie zapominajmy o udręczonym narodzie ukraińskim", "narodzie, który cierpi" - wezwał w niedzielę papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w Watykanie. Zachęcił, by każdy zadał sobie pytanie, co robi dla narodu ukraińskiego.
Budujemy przyszłość Polski i Kościoła duchem ofiary, służby i bezinteresowności – mówił w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Abp Wiktor Skworc wygłosił słowo podczas mszy św. sprawowanej w 100. rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Liturgii przewodniczył prymas Polski, abp Wojciech Polak.
Nie wystarczy iść razem, trzeba razem patrzeć w tym samym kierunku – mówił prymas Polski abp Wojciech Polak podczas niedzielnej mszy, inaugurującej obchody stulecia włączenia do Polski części Górnego Śląska. W nabożeństwie uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki.
Na Światowym Indeksie Prześladowań organizacji Open Doors znalazło się aż 50 krajów. Pierwsze miejsce zajmuje Afganistan, który po zwycięstwie talibów wyprzedził Koreę Północną. Według najnowszych danych w ubiegłym roku intensywność napaści na chrześcijan rosła. Na świecie ponad 360 mln wyznawców Chrystusa jest przedmiotem intensywnych prześladowań i dyskryminacji z powodu wiary.
W odpowiedzi na pytanie redakcji KAI - potwierdzam, że Arcybiskup Sławoj-Leszek Głódź od 9 lutego 2022 roku nie jest członkiem Związku Polskich Kawalerów Maltańskich i Zakonu Maltańskiego. Kompetencje przyjmowania i odwoływania członków Suwerennego Zakonu Maltańskiego należą do Rady Suwerennej. Jednocześnie wyjaśniam, że ZPKM nie komentuje spraw personalnych, zwłaszcza osób, które nie są członkami Związku - oświadczył Tomasz Tarnowski, rzecznik ZPKM.
„Kto z wiarą przyjmuje Ciało i Krew Chrystusa, nie tylko spożywa, ale zostaje nasycony” - powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”. Papież nawiązał do obchodzonej we Włoszech w dzisiejszą niedzielę uroczystości Bożego Ciała.
Bp Paweł Gonczaruk, o sytuacji w obwodzie charkowskim.
Biskup Andrzej Czaja pobłogosławił Dom Nadziei w Dylakach. Nowa placówka została utworzona w dawnym klasztorze sercanek.
Bp Tadeusz Lityński do uczestników Diecezjalnych Dni Młodzieży w Rokitnie.
Z inicjatywy Księży Jezuitów z Piotrkowa Trybunalskiego w sanktuarium Matki Boskiej Trybunalskiej odbyło się spotkanie modlitewne dla młodych zatytułowane: Czy Ewangelia to radosna nowina?
Abp Marek Jędraszewski podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Płaszowie.
Dziś w diecezji rzeszowskiej Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.
ONZ określa suszę jako najgorszą od czterech dekad.
Władze i wojsko nie odpuszczają.
Ponad 80 tys. euro zebrała Caritas Chile na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Ogólnokrajowa zbiórka trwała we wszystkich kościołach od Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Pieniądze w całości zostaną przekazane Caritas Ukraina i będą przeznaczone na pomoc osobom wewnętrznie przesiedlonym.
Choć wśród księży wyświęconych w tym roku w USA 22 proc. to Latynosi, to ich liczba wśród amerykańskiego duchowieństwa jest i tak o wiele niższa niż odsetek latynoskich katolików świeckich w społeczeństwie. Na pytanie dlaczego tak się dzieje spróbowali odpowiedzieć naukowcy związani z uniwersytetem Georgetown w Waszyngtonie.