Piesze pielgrzymki mimo trudności, w zmienionej formie i w zgodzie z przepisami, dotrą w tym roku na Jasną Górę. Zapewniają kierownicy kompanii, którzy spotkali się dziś w Sanktuarium z przewodniczącym Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Episkopatu Polski, krajowym koordynatorem pielgrzymek, paulinami i przedstawicielami różnych służb. Kierownicy pielgrzymek zastrzegają jednak, że ostateczne decyzje będą zależne od aktualnej sytuacji epidemicznej.
Chrześcijanie i żydzi na całym świecie protestują przeciwko wydaniu przez Duńskie Towarzystwo Biblijne politycznie poprawnej Biblii. Na ile się tylko dało wymazano z niej słowo „Izrael”, zastępując sformułowaniem „my”. Poznikały też takie wyrażenia jak: grzech, łaska, miłosierdzie i przymierze.
Wobec zapowiedzianej 13 maja możliwości uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych większej liczby osób, zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z sakramentów spowiedzi i mszy świętej, jeszcze w czasie wielkanocnym - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
Zaczęli od ogromnego kościoła św. Jana Bosko w dzielnicy Tuscolano. W Wiecznym Mieście m.in. wojsko dezynfekuje kościoły przed ich poniedziałkowym otwarciem.
"Bracia i siostry każdego wyznania religijnego, módlmy się do Boga.”
W czasie szerzenia się na całym świecie koronawirusa warto przypomnieć postać męczennicy z pierwszych wieków chrześcijaństwa – św. Korony, wstawienniczki chroniącej przed epidemiami.
W setną rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II - 18 maja, na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum) zostanie zainaugurowana działalność Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II.
Inicjatywa #ThankYouJohnPaul2, polegająca na publikowaniu w mediach społecznościowych podziękowań dla św. Jana Pawła II z okazji setnej rocznicy jego urodzin, staje się coraz bardziej popularna nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach Europy i świata - poinformował PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Paradoksalnie w miejscu nazywanym „płucami świata”, to tlen jest obecnie towarem deficytowym. Peruwiańska Amazonia przeżywa dramatyczny czas, a rozprzestrzeniająca się epidemia grozi wyginięciem wielu grup etnicznych żyjących w dżungli. Szpitale dawno przeszły już zapaść, brakuje aparatów tlenowych, podstawowych leków i środków bezpieczeństwa, a także personelu medycznego, który nie chce pracować na tym odizolowanym terenie.
W cerkwiach nie powinno być portretów prześladowców Kościoła” – podkreślił z mocą przewodniczący OWCS
Chrześcijanie i muzułmanie Libanu zapraszają swych rodaków do zjednoczenia się we wspólnej “modlitwie za ludzkość” 14 maja.
Do modlitwy do Maryi Panny o wytrwanie w miłości Boga i bliźniego wezwał wiernych Franciszek na zakończenie audiencji ogólnej 13 maja w Watykanie. Przypomniał, że w dniu dzisiejszym przypada wspomnienie Matki Bożej z Fatimy, która po raz pierwszy ukazała się trójce pastuszków w tej małej portugalskiej wiosce 13 maja 1917 r. Zachęcił do modlitw o pokój na świecie i o ustanie pandemii koronawirusa.
Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędów na 1 uczestnika musi przypadać 10 m kwadratowych powierzchni kościoła czy kaplicy. Dotychczas na 1 osobę powinno przypadać 15 m kw. To element ogłoszonych dziś przez rząd nowych, poluzowanych reguł życia społecznego podczas pandemii koronawirusa.
Światowej sławy uczony Jérôme Lejeune, który jako pierwszy opisał od strony genetycznej zespół Downa i jego żona Birthe byli ostatnimi gośćmi Jana Pawła II przed zamachem na niego 13 maja 1981 r. A we wczorajszą wigilię tego wydarzenia w paryskim kościele Saint Germain l’Auxerrois odprawiono pogrzebową Mszy za duszę Birthe, która zmarła 6 maja 2020 roku w wieku 92 lat.
Zmarła czwarta zakonnica z klasztoru Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Chełmnie chora na COVID-19 - poinformowała w środę PAP rzecznik prasowa jednoimiennego szpitala zakaźnego w Grudziądzu Izabela Hirsch-Lewandowska.
Faza 2 luzowania obostrzeń związanych z pandemią we Włoszech zakłada także otwarcie kościołów od 18 maja. Papież Franciszek odprawi w tym dniu poranną Mszę św. w bazylice św. Piotra, przy grobie Jana Pawła II.
Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w środę przypomniał o przypadającej tego dnia 39. rocznicy zamachu na św. Jana Pawła II na placu Świętego Piotra. Mówił, że w swym ocaleniu papież widział interwencję Matki Bożej Fatimskiej.
O uczniach, studentach i nauczycielach pamiętał dzisiaj szczególnie Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii sprawowanej w kaplicy Domu Świętej Marty, a transmitowanej przez media watykańskie. W homilii Franciszek mówił o tajemnicy życia chrześcijańskiego, które polega na trwaniu w Chrystusie.
13 maja 1981 roku miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19, uzbrojony napastnik Mehmet Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały.
Historia przełamującej bariery, silniejszej niż śmierć, miłości chrześcijańskiego rycerza i muzułmańskiej dziewczyny może być wskazówką, gdzie szukać dróg do szacunku i przyjaźni. Miłość kruszy mury i przezwycięża wrogość. Dał temu wyraz Jan Paweł II, gdy po zamachu na swoje życie, w rocznicę objawień fatimskich, 13 maja 1981 roku, cudownie ocalony, przebaczył tureckiemu zamachowcowi.
„Ponieważ modlitwa ma wartość uniwersalną, przyjąłem propozycję Wysokiego Komitetu na rzecz Ludzkiego Braterstwa, aby 14 maja wierni wszystkich religii połączyli się duchowo w dniu modlitwy i postu, by błagać Boga o wspomożenie ludzkości w przezwyciężeniu pandemii koronawirusaˮ – powiedział Ojciec Święty Franciszek do wiernych 3 maja po modlitwie Regina Coeli.
Nie można jednej, wielkiej, to można więcej dla mniejszej liczby osób.
Pismo zarzuca przywódcom religijnym powiązania z Fethullahem Gülenem, oskarżanym przez reżym w Ankarze o terroryzm.
Obaj hierarchowie zapewnili o wzajemnej pamięci w modlitwie.
W poniedziałek połowa kraju weszła w pierwszą fazę powrotu do normalności.