Pismo zarzuca przywódcom religijnym powiązania z Fethullahem Gülenem, oskarżanym przez reżym w Ankarze o terroryzm.
Prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej oraz zwierzchnicy innych wspólnot chrześcijańskich i żydowskiej w Turcji znaleźli się na celowniku stambulskiego magazynu “Gerçek Hayat”, należącego do grupy prasowej Yeni Safak, popierającej obecnego prezydenta kraju Recepa Tayyipa Erdoğana. Pismo zarzuca przywódcom religijnym powiązania z mieszkającym od wielu lat na wygnaniu w USA imamem, myślicielem i pisarzem Fethullahem Gülenem, oskarżanym przez reżym w Ankarze o terroryzm.
W specjalnym 176-stronicowym wydaniu znany ze swego proislamskiego nastawienia magazyn “Gerçek Hayat” zamieścił obszerny artykuł, zatytułowany “FETO: Kim jest terrorystyczny szef Fethullah Gülen? Stuletnie historia najgroźniejszej organizacji terrorystycznej”. Materiał ten przedstawia bardzo jednostronnie i tendencyjnie wspomnianego imama i filozofa, niegdyś przyjaciela obecnego prezydenta, który dziś uważa go za swego głównego przeciwnika, ale też za największego wroga państwa.
O współpracę lub bliższe bądź dalsze kontakty z Gülenem gazeta oskarżyła wielu zarówno żyjących, jak i zmarłych przywódców religijnych i politycznych Turcji. Głównym celem ataków jest obecny patriarcha Bartłomiej, któremu zarzucono, jakoby pomagał on Gülenowi w dokonaniu w lipcu 2016 nieudanego, jak się wkrótce okazało, zamachu stanu. Ale na “czarnej liście” pisma znaleźli się też ormiański patriarcha Konstantynopola (w latach 1963-90) Szenorkh Kalustian, Ojciec Święty Jan Paweł II i zwierzchnik społeczności żydowskiej w Turcji. Trafiło na nią także kilku znanych miejscowych polityków i biznesmenów.
Prawosławny Patriarchat Konstantynopola wydał oświadczenie, w którym zaznaczył, że wskazywanie na członków wspólnot mniejszościowych i ich zwierzchników opiera się na fałszywych założeniach. Wyrażono przy tym poważne zaniepokojenie z powodu rasistowskich ataków i aktów bluźnierczych, do jakich doszło w ostatnim czasie w Turcji.
Kilka dni temu podpalono kościół ormiański w Stambule a sprawca krzyczał, że to Ormianie są winni epidemii koronawirusa.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.