Portugalia przedstawi kandydaturę kultu Matki Bożej z Nazaré jako niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Kwestie związane z tą inicjatywą były przedmiotem trzydniowej debaty w portugalskim mieście Nazaré, na wschodnim wybrzeżu tego kraju.
Popularność akcji #Biblia, która odbyła się w Niedzielę Słowa Bożego, dowodzi, że media społecznościowe mogą pomagać w docieraniu z przesłaniem Ewangelii do milionów osób - podkreślił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zachęcił też, aby inicjatywa była kontynuowana każdego dnia.
“Płaszczyzna spotkania i braterstwa ujawnia się przede wszystkim w indywidualnych relacjach” – podkreślił bp Henryk Ciereszko w rozmowie z KAI po zakończeniu centralnych obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim w Warszawie. Jubileuszowy XX Dzień Islamu w Kościele Katolickim odbył się 26 stycznia 2020 r. pod hasłem “Chrześcijanie i Muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa”.
„Kolejne groźby pod adresem wspólnot chrześcijańskich żyjących w Nigrze na pograniczu z Burkina Faso osięgneły cel, który zakładano: osłabienie wspólnoty oraz doprowadzenie do poddania się strachowi, co zaowocowało zaniechaniem niedzielnych praktyk” – tak jeszcze niedawno pisał do Agencji Fides o. Mauro Armanino, kapłan ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Nigrze.
Żyjemy wśród wybuchu bomb i ulicznych walk, ale Kościół nie opuści tego miejsca – zapewnia wikariusz apostolski stolicy Libii – Trypolisu.
Od prostego życia przeszliśmy do ogromnej biedy. W krótkim czasie bardzo spadły zarobki, a kryzys w Libanie i napięcie na linii Stany Zjednoczone – Iran jeszcze bardziej zaostrzyło i tak już bardzo trudną sytuację. Opinię tę wyraził maronicki arcybiskup Damaszku opisując wydarzenia dziejące się w Syrii.
„Pochylamy się nad wszystkimi ofiarami. Nasza pamięć nie może być obojętna dla współczesnych i przyszłych pokoleń. Byłoby to zdradą wobec uciemiężonych i zamordowanych osób oraz zdradą wartości ludzkiej cywilizacji, gdybyśmy pozwolili, aby cierpienie i śmierć Auschwitz zostały zakryte mgłą historii” –słowa te czytamy we wspólnej deklaracji Kościołów: ewangelickiego i katolickiego w Niemczech, wydanej z okazji 75. lecia wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz.
„Jeśli utracimy pamięć, zniszczymy przyszłość. Rocznica Holokaustu, niewymownego okrucieństwa, które dotknęło ludzkość 75 lat temu, jest wezwaniem do zatrzymania się, do stanięcia w milczeniu i przypomnienia sobie. Potrzebujemy tego, aby nie stać się obojętnymi” – napisał Franciszek na Twitterze w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu i w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Co zrobić, żeby wyjechać na misje? Od marzenia do jego realizacji może upłynąć zaledwie kilka miesięcy, jak to było w przypadku Barbary Kisickiej, która już po pół roku współpracy z "Dziełem na Misji" wyjechała na miesiąc do Argentyny. O tym, jak powstała Fundacja Dzieło na Misji, komu pomaga, jak ją można wspomóc oraz ile kosztuje roczne stypendium naukowe dla dziecka w Etiopii - opowiada wolontariuszka misyjna w rozmowie z KAI.
Ojciec Hans Zollner jest jednym z najlepszych ekspertów w kwestii walki z nadużyciami seksualnymi w Kościele. W rozmowie z Pauliną Guzik, w programie Między Ziemią a Niebem TVP, duchowny wskazał, że największym wyzwaniem dla polskiego Kościoła jest uporanie się z przeszłością - zrozumienie, że "w Kościele, w którym było wielu bohaterów i wielu męczenników, byli także ludzie którzy molestowali nieletnich". Ojciec Zollner wskazał, że prawda nie jest wyłącznie bolesna. "Owszem, boli na początku, ale kiedy już w pełni ją zobaczysz, zobaczysz też, że prawda nas wyzwoli" - podsumował.
Rocznica 75 lat, które upływają od wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, w duchu słów Papieża Franciszka, zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu. Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych – czytamy w oświadczeniu, które – w imieniu biskupów Europy – wydało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE).
W niedzielę w katastrofie śmigłowcowej zginął 41-letni Kobe Bryant - legenda koszykówki. Przypominamy jego opowieść o katolickim księdzu, który najbardziej mu pomógł w ciężkim czasie, gdy był oskarżony o gwałt.
W wieku 51 lat zmarł nagle 26 stycznia ks. protojerej Wsiewołod Czaplin – jeden z najbardziej znanych, a przy tym najbardziej kontrowersyjnych duchownych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). W niedawnej przeszłości pełnił on szereg ważnych stanowisk w Patriarchacie Moskiewskim, był m.in. wiceprzewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Stosunków (obecnie Kontaktów) Kościelnych (OWCS), a ostatnio – do 2015 - kierował Synodalnym Wydziałem ds. Współdziałania Kościoła i Społeczeństwa.
Na stołecznej Pradze modlono się w intencji trędowatych i tych, którzy im pomagają.
"Płaszczyzna spotkania i braterstwa ujawnia się przede wszystkim w indywidualnych relacjach" - podkreślił bp Henryk Ciereszko.
Nowy szpital i centrum diagnostyczne otworzono w miejscowości Raja Ulatu w północno-wschodniej części Indii.
- Jeden z parafian tak wspomina bp. Wilhelma Plutę: "W jego obecności każdy stawał się lepszym". I to są słowa, które chyba najlepiej oddają sens pójścia za Jezusem - mówił w kazaniu ks. Dariusz Mazurkiewicz. Uroczystości w 34. rocznicę śmierci sługi Bożego odbyły się 26 stycznia w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.
Pochodzący z Bytomia nowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej miał swoje prymicje biskupie w parafii w Szombierkach.
Dla Irlandczyków zaproszenie do Watykanu wizerunku Maryi z ich narodowego sanktuarium w Knock jest ważnym gestem ze strony Ojca Świętego. Przypomina im bowiem papieską wizytę w Irlandii w 2018 r. Zwraca na to uwagę abp Michael Neary. To właśnie na terenie jego archidiecezji Tuam w 1879 r. miało miejsce objawienie w Knock.
W debacie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat: „Sytuacja na Bliskim Wschodzie i problem palestyński” głos zabrał przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przywołując ostatnie przemówienie Papieża, w którym odniósł się on do pogarszającej się sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu wskazując na wzrost napięcia w stosunkach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem oraz kryzysy w Iraku i Libanie, które mogą tworzyć podwaliny szerszego konfliktu.
Ksiądz z Urugwaju Gonzalo Aemilius został nowym osobistym sekretarzem papieża Franciszka. O decyzji papieża poinformował w niedzielę Watykan.
Papież Franciszek zaapelował o modlitwę w przypadającą w poniedziałek 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz- Birkenau. Wezwanie to wystosował podczas niedzielnego spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.
- Im więcej w nas przekonania o własnej sprawiedliwości i niewinności, im więcej poczucia doskonałości, im więcej niechęci czy wręcz agresji wobec ludzi idących inną drogą, tym mocniejszego potrzebujemy wstrząsu - mówił hierarcha.
Uroczyste zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji opolskiej.
"Czytajmy codziennie kilka wersetów z Biblii" - zachęcał papież Franciszek w Niedzielę Słowa Bożego, którą ustanowił. Ewangelię "trzymajmy otwartą na stoliku nocnym w domu, nośmy ją ze sobą w kieszeni, wyświetlajmy na telefonach komórkowych" - wzywał.