“Płaszczyzna spotkania i braterstwa ujawnia się przede wszystkim w indywidualnych relacjach” – podkreślił bp Henryk Ciereszko w rozmowie z KAI po zakończeniu centralnych obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim w Warszawie. Jubileuszowy XX Dzień Islamu w Kościele Katolickim odbył się 26 stycznia 2020 r. pod hasłem “Chrześcijanie i Muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa”.
Obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan nawiązuje do tematu przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. Tegoroczne hasło Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce brzmi: “Chrześcijanie i muzułmanie: w służbie powszechnego braterstwa”.
Zebranych powitał bp Henryk Ciereszko delegat KEP ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów. W słowie wstępnym omówił powszechną ideę braterstwa, wskazując na konieczność wspólnej troski o urzeczywistnianie jej w codzienności. Podkreślił, że chrześcijanie wszystkich ludzi uważają za braci, niezależnie od ich światopoglądu, kultury czy wyznania. Przywołał nauczanie ostatniego soboru oraz przykład papieży. Odczytał także pozdrowienia od nuncjusza apostolskiego w Polsce.
Swoimi doświadczeniami współpracy i budowania dobrych relacji z muzułmanami podzielił się ks. Tadeusz Czakański. Opowiedział o praktycznych sposobach realizowania dialogu międzyreligijnego w Katowicach, wskazał na wsparcie władz samorządowych. Materialnym owocem wspólnych działań jest m.in. wydawany kalendarz trzech religii – chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.
Andrzej Saramowicz opowiedział, jak budowanie jedności i braterstwa w Polsce wygląda z perspektywy muzułmańskiej.
Historię 20-lecia organizacji Dni Islamu w Kościele katolickim w Polsce zaprezentowała prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
W części modlitewnej spotkania odczytano fragmenty Pisma Świętego oraz odśpiewano fragmenty Koranu, a także poprowadzono modlitwę muzułmańską Du’a i chrześcijańską, zakończoną wspólnym odmówieniem Ojcze nasz. Na koniec wszyscy zebrani przekazali sobie znak pokoju.
– Te spotkania z pewnością nas zbliżają, niosą nowe inspiracje. W tym roku podjęliśmy temat o powszechnym braterstwie, zgodnie z deklaracją podpisana przez papieża i najwyższego przedstawiciela strony muzułmańskiej. Oczywiście jest to ciągłe wyzwanie, by to, co na szczeblu centralnym ustalimy realizować w codzienności, oddolnie, w naszym życiu, w środowiskach, w których żyjemy. Płaszczyzna spotkania i braterstwa ujawnia się przede wszystkim w indywidualnych relacjach – powiedział w rozmowie z KAI po uroczystościach bp Henryk Ciereszko.
W obchodach udział wzięli m. in. mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Rady Imamów mufti Nedal Abu Tabaq i członkowie Rady, zwierzchnik Islamskiego Zgromadzenia Ahl-ul-Bayt Ryszard Ahmed Rusnak, Ambasador Republiki Indonezji Siti Nugraha Mauludiah, przedstawiciel ambasady Iranu, członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, przedstawiciele muzułmanów w Polsce, a także przedstawiciele świata akademickiego, księża, siostry zakonne.
Wydarzenie odbyło się w jezuickim Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów zaaprobowanej przez Konferencję Episkopatu Polski. Organizację tego wydarzenia Episkopat powierzył Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie na jego czele stoi bp Henryk Ciereszko. Na czele Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów stoją obecnie: prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej i Rafał Berger, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.