Pochodzący z Bytomia nowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej miał swoje prymicje biskupie w parafii w Szombierkach.
W niedzielne przedpołudnie parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach przeżywała prymicje biskupie nowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej Adriana Galbasa, pallotyna i bytomianina.
Eucharystię koncelebrowali m.in. biskup gliwicki Jan Kopiec, który wygłosił kazanie, biskup pomocniczy diecezji gliwickiej Andrzej Iwanecki i bp Paweł Stobrawa z Opola, a także księża diecezjalni oraz pallotyni.
- Może miałeś inne swoje plany i wyobrażenia, może inaczej widziałeś swoje przygotowanie i umiejętność dzielenia się wieloma talentami, które posiadasz. Ale skoro głos do ciebie doszedł: "Pójdź za Mną" - poszedłeś - mówił w homilii bp Kopiec, zwracając się do biskupa prymicjanta.
- Dzisiaj stajesz w szerszej perspektywie, stajesz się następcą apostołów. Kościół w swojej teologii, ale także i w praktycznej działalności widzi w biskupie (...) kogoś, kto ma zleconą troskę o wszystkie dusze i o głoszenie przede wszystkim Ewangelii nie tylko w wąsko określonych granicach, (...) ale także w Kościele powszechnym - zaznaczył.
Po uroczystym "Te Deum" bp Galbas dziękował Bogu i różnym ludziom, a podziękowania te złożyły się w formę jego życiorysu - od narodzin i młodości, poprzez formację kapłańską, aż do święceń biskupich. Przyznał też, że jest dumny z Szombierek i ze Śląska.
Tłumacząc znaczenie swojego hasła biskupiego - Pax Christi - bp Galbas wyjaśnił, że chodzi "właśnie o pokój Chrystusa, a nie świata". - Pokój świata jest wynegocjowany, a pokój Chrystusa jest wymodlony. Pokój świata jest krótkotrwały, a pokój Chrystusa jest wieczny - podkreślił.
Biskup Adrian Józef Galbas SAC urodził się 26 stycznia 1968 r. w Bytomiu. W 1987 r. został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów i do 1993 r. studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył w 1993 r. w Zakopanem, a święcenia kapłańskie przyjął rok później w Ołtarzewie.
W kolejnych latach pracował jako wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Łodzi, studiował na KUL teologię oraz komunikację i dziennikarstwo, pełnił funkcję prefekta w WSD w Ołtarzewie, był radcą w zarządzie poznańskiej prowincji pallotynów. Był też sekretarzem ds. apostolstwa w Częstochowie oraz - od 2003 do 2011 r. - proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu. W 2012 r. otrzymał tytuł doktora teologii w zakresie teologii duchowości na UKSW w Warszawie. Od 2011 r. był Prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.
W grudniu ub. roku został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej ze stolicą tytularną Naisso. Sakrę biskupią przyjął 11 stycznia 2020 r. w katedrze św. Wojciecha w Ełku. Jego konsekratorem był biskup ełcki Jerzy Mazur, a współkonsekratorami - nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz metropolita warmiński abp Józef Górzyński.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).