Ciągłe groźby pod adresem chrześcijan

„Kolejne groźby pod adresem wspólnot chrześcijańskich żyjących w Nigrze na pograniczu z Burkina Faso osięgneły cel, który zakładano: osłabienie wspólnoty oraz doprowadzenie do poddania się strachowi, co zaowocowało zaniechaniem niedzielnych praktyk” – tak jeszcze niedawno pisał do Agencji Fides o. Mauro Armanino, kapłan ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Nigrze.

Kilka dni temu, w wiosce niedaleko Bomoanga, gdzie ponad rok temu był świadkiem porwania i uprowadzenia o. Pierluigiego Maccalli, grupa bandytów bestialsko zamordowała wnuka miejscowego pielęgniarza. Chłopiec ochrzczony był jako dziecko.

W Bomoanga ludzie nie chodzą ze strachu w niedzielę do kościoła. „Bazylika” jak nazywał go o. Maccalli, przypomina teraz pustynię, tak jak zaatakowana ostatnio szkoła. Pomimo cierpień i strachu panuje jednak przekonanie, że tam, gdzie występują próby i napięcia można również przekazywać wiarę. Trzeba wspierać w takiej sytuacji bardziej świeckich oraz ich zaangażowanie i z większą elastycznością podejść do sprawy miejsc i czasów sprawowania nabożeństw.

Nieco trudniejsza sytuacja jest na ciężko dostępnych terenach rolniczych, gdzie bandy zbrojne działają bez większych przeszkód.

„Mogą obciąć drzewa, ale nie wyrwą korzeni krzyża. Trzeciego dnia przychodzi zmartwychwstanie” – podsumowuje sytuację włoski misjonarz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • teofanes
  28.01.2020 11:50
  Właśnie tam, w Burkina Faso powinno się obchodzić centralne Dni Islamu w Kościele. Co za sztuka bawić się w takie Dni w Polsce czy w Watykanie, gdzie to nic nie kosztuje. Niech Franciszek pojedzie do Burkina Faso i niech porozmawia z miejscowymi muslimami, by przestali wreszcie mordować biednych chrześcijan. To byłby bohaterski czyn z jego strony (oczywiście z paroma kardynałami i bislupami włącznie). To byłby czyn a nie słowa, słowa, słowa....
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7