W miesiącu misyjnym warto wspomnieć, iż na początku października Papież Franciszek mianował siostrę Josée Ngalulę z Demokratycznej Republiki Konga pierwszą w historii kobietą z Afryki, która została członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.
Papież Franciszek wyniesie do chwały ołtarzy dwóch kapłanów, którzy ponieśli męczeńską śmierć głosząc Ewangelię argentyńskim Indianom. Są to żyjący w XVII w. ks. Pietro Ortiz de Zárate, argentyński kapłan diecezjalny i wdowiec, oraz o. Giovanni Antonio Solinas, włoski jezuita. Ich męczeństwo zostało oficjalnie uznane w zatwierdzonych przez Papieża dekretach Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Jesteśmy strażnikami tradycji i jej piękna, które wyraża się podczas papieskich liturgii. Wskazuje na to nowy mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, którym decyzją Papieża Franciszka został ks. Diego Ravelli. Włoski kapłan od 23 lat pracuje w biurze papieskiego jałmużnika, a od 15 należy do grona papieskich ceremoniarzy.
W dniach 12-13 października w Wiedniu odbywa się spotkanie grupy zadaniowej ds. Handlu ludźmi przy ONZ, w którym biorą udział liczne międzynarodowe organizacje. Również Stolica Apostolska przedstawiła swoje stanowisko. „Trzeba działać, aby media społecznościowe nie były wykorzystywane do mnożenia ofiar” – napisali watykańscy dyplomaci.
„Statua Chrystusa Zbawiciela nad Rio de Janeiro, Jego otwarte ramiona w nieustannym wołaniu o pojednanie, stanowi zaproszenie do braterstwa, które nasz Pan kieruje do tego miasta i do całego kraju” – czytamy w papieskim przesłaniu z okazji 90. rocznicy powstania tej monumentalnej figury, która stała się symbolem tego brazylijskiego miasta.
Papież obrał nową formę synodu biskupów, abyśmy zrozumieli, co Bóg chce nam powiedzieć przez doświadczenia współczesnego człowieka, przez cierpienia tak wielu ludzi. Wskazuje na to kard. Christoph Schönborn, który przebywał w Rzymie jako delegat Kościoła austriackiego na rozpoczęcie procesu synodalnego.
„Nowość życia otwiera nas na przyjęcie każdego ludu i kultury, a jednocześnie otwiera każdy lud oraz kulturę na większą wolność” - to zdanie wypowiedział Papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez w oparciu o List do Galatów, Franciszek stwierdził, że jesteśmy wolni, ponieważ zostaliśmy wyzwoleni przez łaskę i przez miłość, która staje się najwyższym oraz nowym prawem życia chrześcijańskiego.
W katedrze wrocławskiej w niedzielę 17 października o 11.30 zostanie odprawiona Msza św., która zainauguruje prace synodu w archidiecezji. Wkrótce rozpocznie działalność sekretariat synodu, do którego każdy będzie mógł przekazać swoje opinie.
Ukazał się 12. raport ośrodka opinii publicznej Pew Research Center "Global Religious Constraints", poświęconego prześladowaniom religijnym. Wynika z niego, że podczas gdy ataki o charakterze terrorystycznym zmniejszyły się, prześladowania ze strony państwa osiągnęły rekordowy poziom. Chrześcijanie pozostają najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie.
"Nie ma wolności bez odpowiedzialności i umiłowania prawdy" - powiedział Polakom papież Franciszek podczas audiencji generalnej w środę. Mówił także wiernym o błędach, jakie popełniono w przeszłości podczas ewangelizacji, narzucając jeden wzorzec kulturowy.
- Tym, co nas powinno połączyć, jest krzyk ubogiego - tego, który do nas przybywa, ale też ubogich, których mamy na co dzień w pobliżu - mówi Wojciech Bonowicz, biograf ks. prof. Józefa Tischnera. W Krakowie rozpoczynają się 20. Dni Tischnerowskie, tym razem poświęcone idei solidarności.
54-letni ksiądz, którego ciało znaleziono we wtorek w kompleksie przykościelnym w miejscowości Pomocne koło Jawora na Dolnym Śląsku najprawdopodobniej zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku – wynika z dotychczasowych ustaleń prokuratury.
Niska samoocena, osamotnienie, brak umiejętności budowania relacji i uzależnienie od internetu – to problemy wielu młodych ludzi narastające od lat, które nasiliły się podczas pandemii. Odpowiedzią na nie jest program Ratownicy Marzeń, realizowany w ramach kampanii Akademia Caritas Dzieciom.
Najwięcej kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się w rozpoczynającym się roku akademickim do Wyższych Seminariów Duchownych w Tarnowie i Poznaniu, a największą popularnością wśród kandydatów do zakonu cieszą się franciszkanie - wynika z danych, które przekazał Katolickiej Agencji Informacyjnej ks. dr Piotr Kot, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. W bieżącym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło 356 kandydatów, podczas gdy w ubiegłym roku ich 441.
Kilka tysięcy wiernych wzięło udział we wtorek w uroczystościach w Fatimie rozpoczynających dwudniowe obchody 104. rocznicy zakończenia objawień maryjnych w tej portugalskiej miejscowości. Wśród pielgrzymów byli też przybysze z Polski.