W drugim dniu swej wizyty na Ukrainie kard. Pietro Parolin odwiedził Odessę, leżącą nad Morzem Czarnym. Watykański sekretarz stanu spotkał się ze wspólnotą rzymskokatolicką, prawosławną i greckokatolicką. Odwiedził także port, o który trwały zaciekłe walki. „Dzielę wasz ból i waszą nadzieję; modlę się o sprawiedliwy pokój” - powiedział najbliższy współpracownik papieża Franciszka.
„Modlitwa – przyjaźń na całe życie” to hasło i temat 26 Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, tj. wszystkich noszących karmelitański szkaplerz Maryi, w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa/Krzeszowic, 20 lipca, któremu przewodniczył abp Adrian Galbas, metropolita katowicki.
Wspólnota katolicka w Ziemi Świętej jest spolaryzowana. Musimy odłożyć na bok politykę i wspólnie modlić się o pokój – podkreśla łaciński patriarcha Jerozolimy.
"Trump powiedział, że Bóg jest po jego stronie. To jest niebezpieczne. Zarówno, kiedy coś takiego oznajmia zwykły człowiek, jak i polityk" – podkreśla prof. Alexander J. Motyl. Znany amerykański politolog w rozmowie z KAI stara się przed wyborami prezydenckimi odpowiedzieć na pytanie: dokąd zmierza Ameryka?
Program podróży papieża do Luksemburga i Belgii w dniach 26-29 września opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Wizyta kard. Pietro Parolina na Ukrainie pokazuje, że kraj ten wciąż jest w sercu Ojca Świętego i nie ustają wysiłki dyplomatyczne Stolicy Apostolskiej mające doprowadzić do sprawiedliwego pokoju.
Nie zrezygnujemy z dążenia do sprawiedliwości, która nie szuka zemsty i odwetu, ale prawdy i zadośćuczynienia – napisał Papież z okazji 30. rocznicy zamachu na społeczność żydowską w Buenos Aires.
Rozpoczęła się pięciodniowa wizyta watykańskiego sekretarza stanu na Ukrainie. W pierwszych godzinach kard. Pietro Parolin odwiedził Lwów i siedzibę łacińskiego metropolity tego miasta. „Jesteśmy wdzięczni za to, że zechciał dotknąć tej ziemi, która doświadcza działań wojennych i która wciąż cierpi” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Mieczysław Mokrzycki.
Papież Franciszek ma już na swoim koncie 44 podróże zagraniczne. We wrześniu odbędzie najdłuższą z dotychczasowym w czasie swego pontyfikatu. Chociaż cele się zmieniają, procedury podróży pozostają prawie niezmienione. Na pokładzie papieskiego samolotu jest zwykle m.in. grupa dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej.
Prace remontowe prowadzone w Rzymie w związku ze zbliżającym się Rokiem Świętym przynoszą kolejne cenne odkrycia.