Papież Franciszek będzie przewodniczył w tym roku obchodom Bożego Ciała w Ostii, a nie w rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie. Poinformowała o tym odpowiedzialna za organizację papieskich liturgii Prefektura Domu Papieskiego.
Konferencja Episkopatu Peru wyraziła swoje obawy w sprawie uwolnienia z więzienia komunistycznych terrorystów: czy państwo wypełnia swoją rolę, jako gwarant pokoju i sprawiedliwości? – pytają biskupi.
Nie mogąc otrzymać pozwolenia, chrześcijanie budowali kościoły na czarno. Na zatwierdzenie czeka 3,7 tys. świątyń.
We Lwowie trwa regionalne spotkanie młodych Taizé. Bierze w nim udział ok. 2 tys. młodych ludzi z Ukrainy, a także krajów Europy środkowo-wschodniej. Uczestnicy spotkania, wśród których są także młodzi z Donbasu modlą się o pokój.
Szczególna modlitwa o pokój na świecie wybrzmi w rzymskim sanktuarium maryjnym Matki Bożej Miłości (Divino Amore). Przewodniczyć jej będzie Papież Franciszek, który 1 maja poprowadzi tam różaniec, inaugurując w ten sposób miesiąc maryjny.
W centrum uwagi projektu, jakim jest współczesna Europa, powinien znaleźć się człowiek. Zarówno ten, który daje swój dynamiczny wkład w rozwój społeczeństwa, jak i ten, który znajduje się w potrzebie - mówi w rozmowie z KAI kard. Vincent Nichols, prymas Anglii i Walii, papieski legat na uroczystościach zakończenia jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Gnieźnie.
Pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Vincenta Nicholsa, Prymasa Anglii i Walii, zakończyły się obchody jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. Uroczystości odbyły się w dniach 28-29 kwietnia w Gnieźnie, w łączności z dorocznym odpustem świętowojciechowym i 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Kard. Reinhard Marks widzi w teoriach Karola Marksa ważną korektę systemu kapitalistycznego. "Dobrobyt i zyski to nie wszystko, czym może się kierować społeczeństwo" - powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" przeprowadzonym z okazji przypadającej 5 maja 200. rocznicy urodzin filozofa z Trewiru.
29 kwietnia wspominamy księży diecezji płockiej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
Na Filipinach zamordowano katolickiego kapłana. Jest to już ósmy ksiądz zabity w kwietniu na świecie.
Co najmniej siedem osób zostało zabitych w kolejnym ataku na kościół do jakiego doszło w Nigerii. Episkopat tego kraju domaga się ustąpienia prezydenta, który nie jest w stanie zapewnić obywatelom bezpieczeństwa. Nigeryjscy biskupi wskazują zarazem, że dąży się do całkowitej islamizacji tego afrykańskiego kraju.
Fundacja L’Arche - wspólnota we Wrocławiu - świętuje 15-lecie. W katedrze wrocławskiej do 7 maja można z tej okazji oglądać niewielką, ale wymowną wystawę.
Dynamizm miłości człowieka wierzącego nie jest owocem strategii, nie wynika z aspektów społecznych czy ideologicznych ale ze spotkania z Jezusem i trwania w Jezusie. Ojciec Święty mówił o tym w rozważaniu przed południową modlitwą maryjną „Regina Coeli”.
Franciszek zapewnił także o swej modlitwie za pozytywne owoce międzykoreańskiego szczytu i zaapelował o zapewnienie pokoju katolikom w Nigerii.
Dojrzały patriotyzm nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem i zamykaniem się na inne kultury i tradycje. Z drugiej jednak strony nie ma nic wspólnego z coraz bardziej dziś modnym internacjonalizmem, zamazującym różnice między poszczególnymi narodami – piszą polscy biskupi w liście pasterskim do Polonii i Polaków za granicą. Zachęcają też do modlitwy za rządzących i za cały polski naród. List zostanie odczytany w parafiach polonijnych w niedzielę poprzedzającą 3 maja lub w innym, dogodnym terminie.
W ostatnią niedzielę kwietnia pod hasłem "W Duchu i Prawdzie" odbędzie się XII Ogólnopolski Dzień Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających się po drogach - poinformował PAP Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura.
Na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź młodzi, którzy wraz ze swymi duszpasterzami z sercańskich parafii z całej Polski przyjechali po pięcioletniej przerwie znowu do Lublina.