Kamery zarejestrowały poruszającą scenę: podczas spotkania w Kanadzie przyniesiono papieżowi maleńkie dziecko o wyraźnie zdeformowanej twarzy. Franciszek przytulił je, ucałował, pobłogosławił i posadził na swych kolanach.
To bardzo trudna i bolesna podróż apostolska. To niemal jak chodzenie po wodzie – uważa kanadyjska zakonnica, s. Francine Bouffard ze Zgromadzenia św. Joanny d’Arc. Podkreśla jednak, że papież stanął na wysokości zadania. Udało się mu przekazać uczciwe przeprosiny, a zarazem zaszczepić nadzieję na przyszłość. Franciszek pokazał Kanadyjczykom, że pojednanie jest zadaniem dla wszystkich, każdy z osobna musi wyciągnąć rękę do drugiego, by iść razem i tak osiągnąć przebaczenie i uzdrowienie.
Ks. Felipe Vélez Jiménez z diecezji Chilpancingo-Chilapa siedział wczoraj za kierownicą swojego samochodu, jadąc z Chilapa do Chilpancigo, gdy padły strzały.
Po raz szósty w dniach od 6 do 22 sierpnia br. w Niepokalanowie odbędzie się Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi. Po raz pierwszy Wielkie Zawierzenie odbyło się w 2017 r. i jest kontynuowane każdego roku, bez żadnej przerwy.
"Trzeba znaleźć nowe sposoby głoszenia istoty Ewangelii. Wymaga to kreatywności duszpasterskiej, aby dotrzeć do ludzi tam, gdzie żyją, znajdując okazje do słuchania, dialogu i spotkania".
Franciszkowi udało się przywrócić pozytywne relacje między Kościołem i pierwotną ludnością Kanady, które istniały na początku kolonizacji, pod panowaniem francuskim.
Byli to m.in. uczniowie ostatniej w tym kraju szkoły rezydencjalnej.
Tak uważa biskup Krótki, do którego diecezji na koniec pielgrzymki przyjedzie papież Franciszek.
W katedrze w Quebecu Franciszek spotkał się z duchowieństwem.
Papież Franciszek w ostatnim dniu pobytu w Kanadzie poleci w piątek z Quebecu do miasta Iqaluit, położonego na dalekiej północy, poniżej koła podbiegunowego. Po raz kolejny spotka się z rdzennymi mieszkańcami kraju.
Już 155. dzień Ukraina broni się przed rosyjską inwazją. Ostatniej nocy miał miejsce zmasowany atak rakietowy z terytorium Białorusi na obwód czernichowski.
„Idąc za przykładem papieża Franciszka w Kanadzie, muzułmańskie władze Iraku powinny również prosić chrześcijan o przebaczenie za zadane im cierpienia” – powiedział patriarcha Kościoła chaldejskiego kard. Louis Sako.
"W obliczu skandalu zła i stając przed ciałem Chrystusa zranionego w ciele naszych braci i sióstr z ludów rdzennych, pogrążamy się w goryczy i odczuwamy ciężar porażki" - powiedział papież Franciszek w sanktuarium w Sainte-Anne-de-Beaupre koło Quebecu w Kanadzie w czwartek. Mówił, że "podczas mozolnego procesu uzdrawiania i pojednania" Kościół w Kanadzie zadaje sobie pytanie, jak mogło dojść do tych krzywd.
Kilka dni temu obiegły świat zdjęcia 36-letniego ks. Mattii Bernasconiego z Mediolanu, odprawiającego Mszę w morzu, w kąpielówkach i na nadmuchiwanym materacu jako ołtarzu. Po medialnej burzy duchowny stwierdził, że był być może nierozważny i że już więcej czegoś takiego nie zrobi.
W najbliższą sobotę (30 lipca) w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Fundacja HAART zainaugurują kampanię „Wolni – niewolni”. W tym roku do akcji dołączyła diecezja kaliska. Zbiórka środków pomoże w rehabilitacji i powrocie do normalnego życia ofiarom handlu ludźmi.
W piątym dniu wizyty w Kanadzie papież Franciszek, przebywający w Quebecu, odprawi w czwartek Mszę dla tysięcy wiernych w narodowym sanktuarium w mieście Sainte-Anne-de-Beaupre. W katedrze Notre-Dame w Quebecu spotka się następnie z katolickim duchowieństwem.
Popołudnie trzeciego dnia swego pobytu w Kanadzie 27 lipca Franciszek spędził w Québecu – stolicy francuskojęzycznej prowincji tego kraju o tej samej nazwie. To ponad półmilionowe obecnie miasto jest położone nad Rzeką św. Wawrzyńca i od 1985 znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Założył je w 1608 francuski badacz i podróżnik Samuel de Champlain, ale jego korzenie sięgają końca XVI wieku i wiążą się z innym Francuzem Jacquesem Cartierem.
O wielokrotnym zwiększeniu liczby wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce po przybyciu uchodźców z Ukrainy i wyzwaniach, jakie się z tym wiążą, mówi biskup diecezji wrocławsko-‑koszalińskiej Kościoła greckokatolickiego Włodzimierz Juszczak.
Watykan zaczął powierzać kobietom stanowiska związane z realną władzą i odpowiedzialnością. Wcześniej rzadko pełniły one kierownicze funkcje.
Trwają tam rekolekcje dla rodzin z Domowego Kościoła. Uczestniczą w nich 73 osoby. Od wczoraj 74.
W samej Kanadzie ludzie nie zdają sobie sprawy, czego doświadczyła na tej ziemi ludność tubylcza.
Przyjazd Papieża może otworzyć drogę do realnego pojednania” (między mieszkańcami rdzennymi a napływowymi)– mówi ks. Kopaniak.
Papież Franciszek rozpoczyna dziś kolejny etap swojej podróży do Kanady, w którym odwiedza Quebec.
Mimo agresji ze strony Rosji, mieszkańcy Odessy starają się prowadzić normalne życie, na miarę możliwości.
Dimitri Bereszew od początku inwazji na Ukrainę zajmuje się zaopatrzeniem obrońców Charkowa.