- Każda funkcja w Kościele, która nie wymaga święceń, może być powierzona osobie świeckiej; mężczyźnie lub kobiecie – mówi KAI kard. Grzegorz Ryś.
W rozmowie z KAI bp Grzybowski podsumowuje drugą sesję Synodu Biskupów o synodalności.
Biskup Matthieu Rougé z podparyskiej diecezji Nanterre, dzieli się swoimi refleksja i po synodzie.
Zatwierdzony przez papieża Franciszka Dokument Końcowy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów o synodalności przynosi szereg propozycji reform, które – jeśli zostaną wprowadzone w życie – mogą w dużej mierze zmienić oblicze Kościoła katolickiego, w tym panujące w nim relacje między duchownymi i świeckimi. Wymagać to jednak będzie nie tylko wskazanych w dokumencie zmian strukturalnych, ale przede wszystkim zmiany mentalności samych ochrzczonych.
Pan Jezus nigdy nie powiedział: „Zdobędziemy cały świat”.
Rozpoczęła się sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Mimo takiej a nie innej nazwy uczestniczą w nim nie tylko biskupi. Parę obrazków widzianych z perspektywy uczestnika synodu. Zdjęcia - Aleksander Bańka.
Rozpoczęła się sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Mimo takiej a nie innej nazwy uczestniczą w nim nie tylko biskupi. Parę obrazków widzianych z perspektywy uczestnika synodu. Zdjęcia - Aleksander Bańka.
O powołaniu chrześcijan do głoszenia wszystkim radości Ewangelii, a także o potrzebie modlitwy w intencji pokoju „zwłaszcza w tej dramatycznej godzinie naszej historii” mówił Franciszek w homilii podczas Mszy św. wznawiającej prace XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.
Rozmowa z jednym z delegatów na synod Konferencji Episkopatu Polski.
Po raz pierwszy synod obejmował trzy fazy: lokalną, kontynentalną i światową. I był tak mocno rozłożony w czasie.
Rozmowa z arcybiskupem ryskim Zbigniewem Stankiewiczem
Synodalność jest dzisiaj znakiem prorockim wobec świata. Człowiek, który żyje dzisiaj w świecie albo indywidualistycznym, albo globalistycznym, albo populistycznym ma szansę dostać od Kościoła piękne doświadczenie wspólnoty, które go wyprowadzi z dramatu samotności – zauważył kard. Grzegorz Ryś podczas dzisiejszej debaty „Co dalej z Synodem o synodalności?”. Poza metropolitą łódzkim w wydarzeniu zorganizowanym przez KAI uczestniczyli: prof. Aleksander Bańka, polski delegat na rzymską sesję synodu oraz prof. Kaja Kaźmierska, współautorka syntezy krajowej.
Kardynał Grzegorz Ryś między innymi o konieczności przepracowania mentalności w Kościele.
Czy w tej propozycji reformy mamy do czynienia z ciągłością czy zerwaniem?” – pyta w rozmowie z portalem Catholic World Report (CWR) przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Nasz sposób bycia w Kościele często przypomina bardziej twór „eklezjalnopodobny” niż autentyczną wspólnotę ludzi wierzących – ocenia w rozmowie z KAI prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na Synod o synodalności.
W niektórych sprawach mamy pewien konsensus, ale w innych czeka nas długa i wyboista droga – podsumowuje.
Jak rozumieć synodalność, która jest tematem trwającego synodu biskupów?
O synodach, wewnątrzkościelnych napięciach i sposobie rozwiązywania sporów mówi o. Jarosław Kupczak OP.
O historii i znaczeniu synodów dawniej i obecnie mówi ks. dr. hab. Stanisław Adamiak, historyk Kościoła.
O co chodzi w synodzie? Co jest w syntezach, nad którymi pracują jego członkowie? Kto i jak zdecyduje?