Jasnogórska krypta otwarta

Siedemnastowieczna krypta w podziemiach jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej, gdzie przez kilka wieków chowani byli paulińscy mnisi, od wtorku przez miesiąc będzie otwarta dla zwiedzających.

To jedyna w roku okazja, aby odwiedzić to jedno z najstarszych miejsc w sanktuarium. Pierwsza krypta w tym miejscu prawdopodobnie powstała w XV w. Swój obecny kształt krypta zawdzięcza przebudowie Kaplicy Matki Bożej w wieku XVII.

Otwarcie krypty w dniu Wszystkich Świętych to wieloletnia jasnogórska tradycja. Zwykle udostępniano ją tylko w oktawę Wszystkich Świętych, między 1 a 8 listopada. Trzy lata temu paulini zdecydowali się wydłużyć ten czas do miesiąca - ze względu na duże zainteresowanie wiernych i turystów. Tak samo będzie w tym roku - krypta pozostanie otwarta do końca listopada.

Założone w końcu czternastego wieku na Jasnej Górze świątynia i klasztor od początku pełniły także funkcję nekropolii - były miejscem grzebania zasłużonych duchownych i świeckich, a w nowszych czasach również przechowywania pamiątek po polskich bohaterach narodowych i ich szczątków.

W krypcie pod Kaplicą Matki Bożej w 36 wykutych w skale niszach grobowych znajdują się szczątki paulinów. Najstarsze kości dawnych mnichów złożono we wspólnym grobie w październiku 1836 r. Później w krypcie pochowani zostali m.in. wieloletni generałowie zakonu paulinów: o. Piotr Markiewicz i o. Pius Przeździecki.

Od 1968 r. ojcowie i bracia paulini z jasnogórskiego klasztoru są chowani poza obrębem sanktuarium. Na miejskim cmentarzu św. Rocha znajdują się dwa paulińskie grobowce. Starszy ozdobiony jest wizerunkiem Maryi Jasnogórskiej, nad nowszym góruje figura Chrystusa Zmartwychwstałego

Miejsca pochówku znajdują się także w innych miejscach jasnogórskiego klasztoru. Np. w Kaplicy Matki Bożej jest kilka XVII-wiecznych nagrobków, kryjących szczątki dobrodziejów sanktuarium, m.in. Heleny z książąt Wiśniowieckich Warszyckiej, kasztelanowej krakowskiej i Stanisława Warszyckiego, wojewody mazowieckiego i kasztelana krakowskiego.

W najbardziej zaszczytnym miejscu, pod ołtarzem Matki Bożej, złożono szczątki bohatera obrony Jasnej Góry przed szwedzkim potopem, przeora o. Augustyna Kordeckiego. W 1973 r. - z okazji 300. rocznicy jego śmierci - na widok publiczny wystawiono odnalezioną urnę z prochami przeora, którą umieszczono w zaszklonej niszy w tzw. przybudówce, czyli w pierwszej od dziedzica części Kaplicy Cudownego Obrazu.

W klasztorze jest też krypta nieudostępniana pielgrzymom - pod jasnogórską bazyliką. Pochowane są tam osoby świeckie z zasłużonych dla kraju i sanktuarium rodów. Dwa lata temu podczas remontu posadzki bazyliki odkryto jeszcze jedną nieznaną wcześniej kryptę z kamienia wapiennego, a w niej cztery unikatowe trumny, tzw. dłubanki. W wydrążonych w pniach drzew trumnach były szczątki czworga dorosłych i dziecka.

Okazało się, że to najstarsza na Jasnej Górze krypta pochówkowa, pochodząca prawdopodobnie z okresu zbliżonego do czasu ufundowania tam pierwszego murowanego kościoła - przed 1460 r. Z kolei pod posadzką części chórowej bazyliki natrafiono na pochówki ziemne - najprawdopodobniej z czasu, gdy wokół wcześniejszego kościoła drewnianego istniał cmentarz.

Przy jasnogórskiej bazylice znajduje się też Kaplica Świętych Relikwi. W szklanych gablotach pokrywających wszystkie jej ściany znajdują się relikwie świętych i błogosławionych, m.in. Honorata, Kandyda, Filipa Neriusza, Donata, Euzebiusza, a także św. Walentego - patrona zakochanych. Ziemia zebrana z pól bitewnych XIX i XX w., powstań narodowych, wojen światowych, a także m.in. Katynia i kopalni "Wujek" przechowywana jest w Kaplicy Pamięci Narodu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6