Świętość wymaga wysiłku i trudu, jest drogą na Górę Błogosławieństw - podkreślił kard. Kazimierz Nycz w wyemitowanym w programie 1 Telewizji Polskiej orędziu przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Metropolita warszawski zauważył, że nadchodzący czas służy stawianiu pytania o sens ludzkiego życia
Orędzie kard. Nycza zarejestrowane zostało w warszawskim kościele Wszystkich Świętych. Hierarcha zwrócił uwagę, że kończący się rok 2011 był „rokiem, w którym wspominaliśmy wielkich świętych i błogosławionych, a także Sług Bożych”. Wymienił bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, św. Maksymiliana Kolbego oraz bł. Jana Pawła II.
Jak podkreślił kard. Nycz, święci, których wspominamy w kalendarzu liturgicznym, są potrzebni Kościołowi, są oni naszymi orędownikami, tymi których naśladujemy. Jednocześnie przypomniał, że Chrystus umierając na krzyżu otworzył niebo nam wszystkim, a więc nie tylko tym, których Kościół wynosi na ołtarze. „Znamy takich ludzi, o których mówimy «święty człowiek». Często jest to ktoś z naszych rodziców, czasem ktoś z naszych bliskich, czasem nauczyciel, wychowawca, czasem człowiek spotykany na klatce bloku, czy na ulicy, którego życie obserwowaliśmy. Wierzymy, że oni po śmierci osiągnęli oglądanie nieba i są świętymi. To właśnie dla takich bezimiennych świętych, dla rzeszy zbawionych, jest jutrzejsza uroczystość, uroczystość Wszystkich Świętych” - wyjaśnił metropolita warszawski.
Hierarcha zastanawiał się czy święci potrzebują naszej modlitwy, uczestnictwa we Mszy św., czy potrzebują naszej obecności na cmentarzu? Jak zaznaczył „bardziej niż oni, my potrzebujemy ich obecności”. „Kiedy myślimy o świętych, wyzwalają się z nas i budzą się w nas najgłębsze pragnienia świętości, pięknego życia na wzór życia świętych. Kiedy myślimy o świętych, także my pragniemy naszego spotkania z Panem Jezusem w niebie” - podkreślił.
Spotkanie ze świętymi, w uroczystość Wszystkich Świętych - powiedział kard. Nycz - będziemy przedłużać w modlitwie nad grobami naszych bliskich. „Lubimy chodzić w tym dniu na cmentarze, stawać nad grobami i przeżywać głęboką refleksję, ponieważ cmentarz służy takiej refleksji. Nastraja do modlitwy, przede wszystkim stawia pytanie o sens ludzkiego życia” - stwierdził.
Metropolita podkreślił, że jego wystąpienie stanowi wprowadzenie do dwóch świąt: uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, „dwóch świąt odrębnych, ale przecież tak bardzo bliskich”. Jak wyjaśnił, 1 listopada modlimy się do świętych i przez ich wstawiennictwo, natomiast następnego dnia za zmarłych, którzy oczekują na otwarcie nieba i oczyszczają się w czyśćcu. „Będziemy na cmentarzach i trzeba, żebyśmy szukali tam sensu naszego życia i drogi do świętości” - zachęcał kard. Nycz.
Nawiązując do znajdującej się w warszawskim kościele Wszystkich Świętych figury Chrystusa z Kazania na Górze, podczas którego Chrystus wygłosił błogosławieństwa, metropolita podkreślił, że „świętość jest drogą na górę, wymaga wysiłku i trudu, świętość jest drogą na Górę Błogosławieństw, dlatego że błogosławieni to znaczy święci”.
Na zakończenie kard. Nycz życzył głębokiego i owocnego przeżywania najbliższych dni.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.
Caritas Polska przygotowała też specjalny raport “Bezdomność w Polsce”