1,5 tys. ugandyjskich dzieci-żołnierzy uciekło z rąk swych oprawców dzięki pomocy katolickiego Radia Wa.
Rozgłośnia, której nazwa znaczy po prostu Nasze Radio, działa w diecezji Lira. To właśnie na jej terenie najwięcej nieletnich siłą zostało wcielonych do rebelianckich oddziałów Armii Oporu Pana.
Radio nadaje audycje, w których byłe dzieci-żołnierze opowiadają o swym losie i zachęcają swych rówieśników do ucieczki i zaczęcia normalnego życia. Rozgłośnia udziela uciekinierom konkretnego wsparcia materialnego i psychologicznego. Mimo wielokrotnych prób zagłuszenia radia przez rebeliantów, wciąż kontynuuje ono swoją pracę, stając się konkretnym narzędziem budowania pojednania i pokoju w Ugandzie.
Rozgłośnia jest bardzo niewygodna dla rebeliantów z Armii Oporu Pana, którzy w ciągu lat wcielili w swe szeregi 30 tys. chłopców i dziewcząt. Może świadczyć o tym fakt, że gdy przywódcy rebelii Josephowi Kony’emu proponowano podpisanie porozumienia pokojowego, jako warunek postawił on właśnie zamknięcie katolickiej rozgłośni.
Radio Wa w swych przygotowywanych przy wykorzystaniu bardzo prostych środków programach podejmuje także tematy związane z walką z AIDS, przemocą domową, alkoholizmem. Propaguje też nauczanie społeczne Kościoła. Dużym zainteresowaniem cieszą się audycje przygotowywane przez byłych czarowników, którzy opowiadają na antenie, do jakich sztuczek się uciekali, by zwieść swych klientów. Jest to niezwykle gorący temat, ponieważ w Ugandzie wciąż dochodzi do rytualnym morderstw na dzieciach, dokonywanych przez szamanów. Ostatnio coraz częściej dzieci składane są w ofierze „bożkowi dobrobytu”.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.