Białystok: Prawosławie w obiektywie

Fotografie przedstawiające kulturę materialną prawosławia w Polsce, m.in. architekturę i wnętrza cerkwi, a także obrzędy religijne, duchowieństwo i wiernych zostały pokazane na wystawie "Kolory prawosławia. Polska". Otwarto ją w czwartek w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku.

Reklama

Organizatorem wystawy jest serwis OrthPhoto. Dotychczas serwis zorganizował wystawy dotyczące prawosławia na całym świecie oraz monastycyzmu w różnych krajach.

Na wystawie prezentowanych jest 200 zdjęć blisko 60 autorów, wybranych spośród 55 tys. fotografii, które znajdują się w serwisie portalu internetowego orthphoto.net. Są to zarówno zdjęcia profesjonalistów, jak i amatorów.

"W tym roku chcieliśmy jak najszerzej zaprezentować odbiorcom temat prawosławia w Polsce: jego społeczność, specyfikę i koloryt. Pokazać to szczególnie osobom z Polski zachodniej, bo tam jest najmniej osób prawosławnych, a później także ludziom z innych krajów" - wyjaśnił koordynator serwisu Orthphoto, Aleksander Wasyluk.

W przyszłym roku wystawa ma być prezentowana m.in. w Tarnowie, Lublinie i Łodzi, w planach jest także pokazanie jej w jednym z miast w Grecji.

Wasyluk powiedział, że wystawa nie ogranicza się tylko do fotografii prawosławia na Podlasiu, gdzie żyje najliczniejsza grupa wiernych. To także zdjęcia z innych regionów Polski, jak np. fotografie cerkwi w Warszawie, Krynicy Zdroju czy Radomiu.

Jednak najwięcej zdjęć dotyczy świątyń i obrzędów religijnych w województwie podlaskim. Są to fotografie licznych drewnianych cerkiewek i kaplic na wsiach, m.in. stojący na uboczu skit (pustelnia) w Odrynkach, kaplica na Świętej Górze Grabarce, a także zdjęcia świątyń w Białymstoku, Hajnówce i Bielsku Podlaskim. Są również fotografie monasterów, m.in. męskiego w Supraślu i żeńskiego w Wojnowie.

Duża część fotografii pokazuje sierpniowe obchody święta Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce, na które przybywa najwięcej wiernych. Święto poprzedzone jest pielgrzymkami z różnych miast, m.in. z Białegostoku. Na wystawie są zdjęcia pielgrzymów niosących na swoich ramionach krzyże, a także fotograficzne portrety młodych pątników.

Na wystawę złożyły się również fotografie z innych uroczystości, jak coroczna pielgrzymka młodzieży do Zwierek, gdzie odbywają się uroczystości ku czci św. Gabriela, patrona młodzieży. Na jednej z fotografii są mniszki, które na swoich ramionach niosą srebrną trumienkę, w której spoczywają relikwie świętego.

Wśród prezentowanych zdjęć są również portery hierarchów, mnichów i mniszek. Jedni uchwyceni zostali w momencie modlitwy, inni podczas wykonywania codziennych czynności, jak sianokosy czy przeprawa łódką przez rzekę do małej kapliczki.

Jest też portret abp Mirona, zwierzchnika ordynariatu prawosławnego w Wojsku Polskim, który zginął w katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku. Pokazana jest także fotografia arcybiskupa Sawy, metropolity warszawskiego i całej Polski, który trzyma za rękę uśmiechającą się do niego małą dziewczynkę.

Wystawę "Kolory prawosławia. Polska" honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski.

Liczba prawosławnych w Polsce nie jest dokładnie znana. Hierarchowie Cerkwi szacują, że wiernych jest w kraju 550-600 tys., z czego połowa mieszka w województwie podlaskim. (PAP)

swi/ rof/ hes/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama