Dziś Niedziela Misyjna

Dziś przypada Światowy Dzień Misyjny nazywany w naszym kraju Niedzielą Misyjną. W całym kraju odbędą się modlitwy w intencji misji, a ofiary z tacy przeznaczone zostaną na potrzeby misyjne.

Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Tomasz Atłas zaapelował do polskich katolików, by wznieśli się ponad lokalne sprawy i wsparli współwyznawców na innych kontynentach.

Podczas ubiegłorocznej Niedzieli Misyjnej – jak popularnie określa się Światowy Dzień Misyjny – zebrano ponad 1,168 mln dolarów zł. Jak wynika z rozliczenia przesłanego przez fundusz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, większą część datków polskich wiernych przekazano na misje w Ugandzie – ponad 760 tys. i w Demokratycznej Republice Konga – ponad 300 tys.

Część zebranej kwoty przeznaczono na pomoc dla Rosji, Turkmenistanu i Azerbejdżanu. „Rosja nie jest krajem misyjnym dlatego stało się to w sposób wyjątkowy” – zaznaczył ks. Bogdan Michalski – sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary dodając, że pieniądze te przeznaczono na budowę i remont klasztoru.

Ks. Anthony Erragudi, hinduski werbista od ośmiu lat przebywający w Polsce powiedział, iż pracuje w naszym kraju m.in. po to by świadczyć iż Kościół jest nie tylko w Polsce oraz że nie tylko Polacy są misjonarzami.

Na tegoroczną Niedzielę Misyjną, która przypada 23 października papież Benedykt XVI wystosował orędzie zatytułowane „Zglobalizowany świat pilnie potrzebuje ewangelizacji”. W orędziu papież przypomina, że październikowe obchody Światowego Dnia Misyjnego stanowią dla całego Kościoła okazję do odnowionego zaangażowania w głoszenie Ewangelii i nadania działalności duszpasterskiej głębszego rozmachu misyjnego.

"To doroczne spotkanie zachęca nas do głębszego przeżywania spotkań liturgicznych i katechetycznych, charytatywnych i kulturalnych, przez które Jezus Chrystus gromadzi nas przy stole swojego Słowa oraz Eucharystii, abyśmy mogli zakosztować daru Jego obecności, uformować się w Jego szkole i coraz bardziej świadomie żyć w zjednoczeniu z Nim, Nauczycielem i Panem" – pisze w orędziu papież.

W Niedzielę Misyjną wierni w Polsce będą nie tylko modlić się za misje, ale też wesprą misjonarzy materialnie. Tego dnia datki złożone na tacę we wszystkich kościołach będą przeznaczone na fundusz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary" – zachęcił Benedykt XVI w orędziu na Światowy Dzień Misyjny w 2008 r.

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce – organizator i promotor obchodów Niedzieli Misyjnej w naszym kraju – wyraziło nadzieję, że prośba papieża zostanie zrealizowana we wszystkich polskich parafiach.

"Niedziela Misyjna jest okazją, by spojrzeć na Kościół w perspektywie powszechnej" – powiedział KAI ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Przyznał też, że od kilku lat zarówno ofiarność wiernych w Polsce na rzecz misji jak i liczba polskich misjonarzy utrzymują się na podobnym poziomie.

Na całym świecie pracuje obecnie ponad 2,1 tys. polskich misjonarzy.

Nasza sonda misyjna.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5