Na pewno obronimy krzyż w Sejmie, specjalnej debaty na ten temat nie potrzeba - zapowiedział w rozmowie z KAI poseł PSL Eugeniusz Kłopotek. Usunięcia krzyża z sejmowej sali obrad chce poseł Janusz Palikot.
Zdaniem Kłopotka, byłoby "zupełnie bez sensu", gdyby w Sejmie odbyła się debata na ten temat. Specjalną uchwałę o uniemożliwieniu usunięcia krzyża z sali sejmowej ma złożyć klub Prawa i Sprawiedliwości. - Dziwię się temu. Mamy taką siłę, że obronimy krzyż w Sejmie - uważa Kłopotek.
W opinii posła PSL nie ma potrzeby, by ludowcy formułowali klubowe stanowisko w kwestii obecności krzyża w Sejmie. - Wiem, co każda z koleżanek i każdy kolegów nosi we własnym sercu i głowie. Wszyscy, jak jeden mąż, na pewno krzyż obronimy - deklaruje Kłopotek.
Poseł przewiduje, że zgłoszony przez Janusza Palikota postulat usunięcia krzyża to dopiero początek podobnej aktywności jego ugrupowania w parlamencie. - Będzie się działo, on już to zapowiedział. Utrzymanie tego towarzystwa w ryzach przez nowego marszałka wcale nie będzie łatwe - przewiduje Kłopotek.
Krzyż wiszący w sali obrad Sejmu RP został zawieszony w nocy z 19 na 20 października 1997 roku przez dwóch posłów Akcji Wyborczej „Solidarność": Tomasz Wójcika i Piotra Krutula. Pomimo protestów ze strony ówczesnego Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej krzyż na sali sejmowej pozostał. Obecnie jego usunięcia domaga się Ruch Palikota.
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.
Rola Konferencji Episkopatu jest służebna wobec Ewangelii, wspólnoty Kościoła...