Powołanie zespołu ds. nowej ewangelizacji, ocena sytuacji w Polsce po wyborach, finanse Kościoła, zmiany personalne, w tym wybór nowego sekretarza generalnego KEP – to ważniejsze tematy i wydarzenia 356. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Ocena sytuacji politycznej
Sytuacja po ostatnich wyborach do Sejmu była także tematem obrad, rozmów kuluarowych oraz wystąpień hierarchów dla mediów. Ważnym tematem była zapowiedź zdjęcia krzyża z sali plenarnej Sejmu RP. „Krzyż jest niewygodny, bo Zbawiciel umiera i mówi: przebacz wrogowi. Dlatego, kto walczy z krzyżem, chce zabić wroga - nie przebaczyć mu. Kto chce usunąć krzyż z przestrzeni publicznej w Polsce, ten chce wprowadzać własną ideologię nienawiści i swoją rację za wszelką cenę postawić na tym miejscu” – powiedział abp Michalik. „Kto chce usunąć krzyż, ten chce wprowadzać własną ideologię nienawiści" – ocenił na konferencji prasowej po zakończeniu obrad abp Józef Michalik.
Przewodniczą Episkopatu wyraził przekonanie, że walka z krzyżem nie będzie jego wyeliminowaniem, ale pogłębi i ożywi poczucie odpowiedzialności chrześcijan. „Życzę, abyśmy dojrzeli, gdzie jest prawdziwe światło do dobrej przyszłości, a gdzie jest przepaść i ciemność, przed którą należy przestrzegać” – stwierdził abp Michalik. Powiedział, że w tym wypadku sprawdzi się odpowiedzialność ochrzczonych parlamentarzystów za Kościół.
Dzień wcześniej metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź powiedział, że „takich pomysłów antyklerykalnych i antyreligijnych, które z rzeczy samej są niegodne nie zabraknie”. - Musimy być gotowi na wrogie nękanie i tego tamta strona nie ukrywa. To jest swoista recydywa tego, co było już po 1945 r. – dodał.
„Taki jest skład Sejmu, jaki ludzie wybrali. Takie są prawa demokracji” – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch pytany o niedawne wybory parlamentarne. Odnosząc się do pomysłu Janusza Palikota o zdjęciu krzyża z sali sejmowej, zaznaczył, że nie można ludzi wierzących sprowadzić do obywateli drugiej kategorii. „Skoro w polskim parlamencie są osoby wierzące i niewierzące, a polska Konstytucja mówi o możliwości obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej, zachowujmy konstytucję” – powiedział rzecznik KEP.
Biskupi w przemyskich parafiach
Po zakończeniu obrad ich uczestnicy rozjechali się po parafiach archidiecezji. Intencją gospodarza obrad plenarnych, abp Józefa Michalika było, aby biskupi poznali specyfikę lokalnych wspólnot parafialnych. I tak w łańcuckiej farze z wiernymi spotkał się metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, w Korczynie – metropolita katowicki abp. Damian Zimoń. Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik pojechał do parafii w Rymanowie Zdroju, metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak do sióstr karmelitanek w Przemyślu, a bp Henryk Tomasik z Radomia do ośrodka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Dubiecku. Biskupi będą się modlić z wiernymi także w małych miasteczkach i wioskach, m.in. w Birczy, Grabówce, Hermanowicach, Hłudnie, Kazanowie, Krasiczynie, Medyce, Przeworsku czy Sieniawie.
Ostatnim akcentem, nie związanym już ściśle z obradami będzie Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II, która rozpocznie się w niedzielę, 16 października, w przemyskiej katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela o godz. 11.00. Przewodniczył jej będzie metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, obchodzący w tym właśnie dniu 25. rocznicę święceń biskupich, których udzielił mu Jan Paweł II. Homilię wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Eucharystię koncelebrować będą biskupi, uczestniczący od piątku w zebraniu plenarnym w Przemyślu.
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.
Rola Konferencji Episkopatu jest służebna wobec Ewangelii, wspólnoty Kościoła...