Episkopat odmieniony

Powołanie zespołu ds. nowej ewangelizacji, ocena sytuacji w Polsce po wyborach, finanse Kościoła, zmiany personalne, w tym wybór nowego sekretarza generalnego KEP – to ważniejsze tematy i wydarzenia 356. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

Biskupi zabrali także głos na temat bieżących debat w kraju, m.in. obecności krzyża na sali plenarnej Sejmu RP.

Nowa ewangelizacja

Jednym z najważniejszych wydarzeń obrad było powołanie przez biskupów Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji w ramach Komisji KEP ds. Duszpasterstwa. Na jego czele stanie krakowski bp pomocniczy bp Grzegorz Ryś.


Kierujący Komisją ds. Duszpasterstwa, wiceprzewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, wyjaśnił cel powołania Zespołu: trzeba rozbudzić świadomość chrześcijańską pośród ludzi dorosłych, gdyż poprzez upadek świadomości chrześcijańskiej w tej grupie wiekowej wszelka katecheza z dziećmi i młodzieżą mija się z celem. W Zespole znajdą się przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich: Ruchu Światło-Życie, Odnowy w Duchu Świętym, Neokatechumenatu i Szkoły Nowej Ewangelizacji.

Zdaniem abp. Gądeckiego sytuacja po wyborach "wielu ludziom otworzyła oczy na rzeczywistość, która jest, czyli grupę ludzi skonfliktowanych z Kościołem, czy to z winy księży, czy częściej - z własnej, bo ich sumienie nie może sobie poradzić z Ewangelią”. Metropolita poznański wyjaśnił, że w skład Zespołu wejdą ludzie, którzy stosują pewną metodę, dzięki której ci, którzy się z nimi spotykają, wchodzą w bardziej bezpośrednią relację z Panem Bogiem. Natomiast nowa ewangelizacja to jest coś znacznie poważniejszego niż tylko metoda. To musi wejść głęboko w problematykę odrzucenia Jezusa” – stwierdził abp Gądecki.

Sprawa małżeństw mieszanych

Podczas sesji plenarnej biskupi zaaprobowali projekt deklaracji nt. małżeństw o różnej przynależności wyznaniowej. Reguluje on sytuację małżonków, należących do różnych Kościołów chrześcijańskich, m.in. kwestię wychowania religijnego dzieci. Deklaracja stwierdza, że małżonkowie pozostają członkami własnych Kościołów, ale muszą wspólnie zdecydować w której tradycji kościelnej wychowają dzieci.

Członek Rady ds. Ekumenizmu, bp Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że dokument, który zostanie jeszcze przedstawiony Stolicy Apostolskiej do aprobaty, z jednej strony przypomina przyszłym małżonkom o ich obowiązkach wynikających z przynależności do własnego Kościoła, a jednocześnie uwrażliwia ich na prawa i obowiązki współmałżonków. Wszyscy więc powinni kierować się swoją wiarą, ale jednocześnie mieć na względzie dobro rodziny i dobro dzieci. Dokument został przygotowany w oparciu o współpracę Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu i Polskiej Rady Ekumenicznej.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7