O solidarności i polityce energetycznej dyskutowali w Warszawie biskupi Europy. Spotkanie odbyło się w ramach sesji plenarnej Komitetu Spraw Społecznych Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Wybór Warszawy związany jest z polską prezydencją w Unii Europejskiej. Mówi sekretarz generalny COMECE, ks. Piotr Mazurkiewicz.
„Problem solidarności w zakresie polityki energetycznej został wniesiony do europejskiej polityki przez Polskę w związku z niepewnością dostarczania energii z kierunku wschodniego – powiedział KAI ks. Mazurkiewicz. – Polska jest też miejscem, w którym naturalnym tematem jest kwestia sąsiedztwa wschodniego i w tym momencie odbywa się szczyt Partnerstwa Wschodniego. Jest to też jakieś przypomnienie, że za wschodnią granicą Unii są kraje, na które trzeba być otwartym. W COMECE przygotowujemy teraz tekst na temat społecznej gospodarki rynkowej, który w najbliższych miesiącach, jak mamy nadzieję, zostanie zatwierdzony przez biskupów, a następnie rozesłany do instytucji europejskich”.
W spotkaniu plenarnym Komisji Spraw Społecznych Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej wzięli udział między innymi przewodniczący COMECE, bp Adrianus van Luyn, oraz dwaj wiceprzewodniczący, kard. Reinhard Marx z Monachium i biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki.
Przy okazji warszawskiego spotkania ks. Piotr Mazurkiewicz ujawnił, że sprawa kryzysu finansowego będzie przedmiotem najbliższego zebrania plenarnego COMECE, które odbędzie się w Brukseli za miesiąc. Biskupi wysłuchają relacji ekspertów, dokonają też refleksji etycznej nad przyczynami kryzysu oraz instrumentami, których powinna używać Unia Europejska, aby go zażegnać.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.