Pomnik Jana Pawła II zostanie 14 października odsłonięty na wewnętrznym dziedzińcu Biblioteki Literatury Obcej w Moskwie.
Przedstawia on naturalnych rozmiarów postać papieża siedzącego i trzymającego w rękach otwartą książkę, a jednocześnie zamyślonego i spoglądającego w dal.
Monument stanie wśród pomników i popiersi innych najwybitniejszych intelektualistów świata, m.in. Leonarda da Vinci, Nicoli Machiavellego, Heinricha Heine, Charlesa Dickensa, Abrahama Lincolna, Mahatmy Gandhiego i Jamesa Joyce’a.
Idea postawienia pomnika papieżowi w centrum rosyjskiej stolicy, wsparta przez Ambasadę RP w Federacji Rosyjskiej, pojawiła się kilka lat temu w środowisku moskiewskiej inteligencji skupionym wokół wspomnianej Biblioteki. Pomysłodawcami byli: dyrektor Biblioteki Literatury Obcej, Jekatierina Gienijewa i Grigorij Amnuel, przewodniczący pozarządowej organizacji Otwarty Klub Dialogu Międzynarodowego. W sprawę budowy pomnika zaangażowało się wiele postaci polskiej polityki i gospodarki, m.in. były minister spraw zagranicznych Adam Rotfeld i ambasador Jerzy Bahr. Znaczną część środków finansowych niezbędnych do realizacji projektu zgromadziła Fundacja Semper Polonia, niewielka ich część została zebrana w Rosji.
Twórcami pomnika są rzeźbiarze: Aleksander Wasiakin z Ukrainy oraz Ilia i Nikita Fioklinowie z Rosji.
Uroczystość odsłonięcia pomnika odbędzie się w piątek 14 października o godz. 12.00. W jej trakcie polscy i rosyjscy artyści zaprezentują fragmenty utworów Jana Pawła II, a także jego przemówień i encyklik. Towarzyszyć temu będzie prezentacja książki z rosyjskimi tłumaczeniami encyklik i poezji Jana Pawła II.
Przygotowaniem do uroczystości był majowy wieczór wspomnień poświęcony Papieżowi Słowianinowi, jaki odbył się w Bibliotece Literatury Obcej, a zatytułowany „Błogosławiony Jan Paweł II – Myśliciel, Poeta i Nauczyciel”.
Papież Polak przyczynił się do odnowienia moskiewskiej katedry katolickiej, o czym świadczy tablica w kruchcie tej świątyni. – Jeśli dodamy do tego fakt, że w katolickiej kurii w Moskwie znajduje się już relikwiarz z kroplą krwi błogosławionego Jana Pawła II otrzymany od kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, to możemy w tym widzieć dzieło Opatrzności Bożej, która sprawiła, że wielkie pragnienie Jana Pawła II odwiedzenia Rosji, urzeczywistniło się po jego śmierci – komentuje ks. Krzysztof Pożarski z Sankt Petersburga.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.