Poruszenie wśród niemieckich protestantów wywołały słowa Christine Lieberknecht, ewangelickiej teolożki, byłej pastorki Kościoła luterańskiego, a obecnie premier Turyngii, że podczas wizyty Benedykta XVI Turyngii ma zamiar zwracać papieża tytułem „Ojcze Święty”.
W wywiadzie dla dziennika Die Welt pani premier podkreśliła, że cieszy się z historycznej wizyty papieża w Turyngii. Zapytana dlaczego w stosunku do Benedykta XVI używa zwrotu „Ojciec Święty” dla ewangelików obcego, ale także dla wielu katolików, pani premier odpowiedziała, że chce trzymać się zasad protokołu, a poza tym czyni to z głębokiego szacunku wobec gościa, który jasno opowiada się za zachowaniem stworzenia, sprawiedliwością społeczną i wolnością religijną. – Niemniej jednak pozostanę protestantką – dodała pani premier.
Lieberknecht przez kilkanaście lat była księdzem Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Turyngii, którą po raz pierwszy w historii niemieckiego chrześcijaństwa odwiedza papież. W stolicy tego landu – Erfurcie – Marcin Luter przyjął święcenia kapłańskie, a w okresie NRD znajdowało się jedyne seminarium duchowne we wschodnich Niemczech. Niedaleko Erfurtu – w Eichsfeld – przetrwała zdominowana przez katolików enklawa, która przetrwała dwie dyktatury – III Rzeszę i komunizm.
Premier Lieberknecht ujawniła, że podaruje papieżowi w prezencie swoją pracę magisterską sprzed 20 lat, w której podjęła temat nauki o usprawiedliwieniu w kontekście dialogu rzymskokatolicko-luterańskiego.
***
Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl
Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.
18 listopada 1965 r. polscy biskupi podpisali się pod orędziem do biskupów niemieckich.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.