Jeszcze o Anglikach

Trwa wielkie sprzątanie w angielskich miastach. Oby wraz ze szkłem i gruzami z pobojowiska nie zamieciono pod dywan realnych problemów.

Tym razem nie sprawdziły się dwie standardowe szufladki, które komentatorom pomagają zazwyczaj ogarnąć to, co się wokół nich dzieje. I tak nijak się miały do rzeczywistości oklepane hasła o „nieznośnych imigrantach”, którzy podpalają Wielka Brytanię – wśród przestępców dużą część stanowili biali Anglicy, a nie tylko potomkowie pakistańskich sklepikarzy, a wśród poszkodowanych są zarówno biali, jak i mieszkający tu od dziesięcioleci „inni”. Zaczęto szukać trafniejszych szufladek. Podjęto próbę ze „sfrustrowaną, bezrobotną młodzieżą”, która protestuje przeciwko cięciom socjalnym i w ogóle polityce rządu. Dość późno wszyscy zorientowali się, że za rabującymi sklepy i niszczącymi wszystko wokół siebie młodymi nie stoi żadna idea, żaden konkretny cel. Bo niby o co miałyby walczyć 10-letnie zamaskowane dzieciaki z kijami w ręku? Christina Odone z „Telegraph” krzyczała niemal w swoim artykule zatytułowanym „Czy BBC mogłaby łaskawie przestać nazywać bandytów «protestującymi«?”:  „Protest – pisze Odone – to bunt, który ma jakąś przyczynę, rację. A ci młodzi ludzie w bluzach nie walczą o żadne zasady, oni niszczą sąsiedztwo dla telewizora plazmowego i nowej pary adidasów. Zamaskowani gangsterzy plądrują sklepy, a nie noszą plakatów z jakimiś hasłami. Nazywanie ich zachowania protestem jest nie tylko błędem. To tworzenie niebezpiecznego miejskiego mitu”, dodaje publicystka.

Wszystko zaczęło się od ulicznych gangów, do których przyłączali się potencjalni członkowie. Dziennikarka gazety „Mail”, Harriet Sergeant, spędziła rok na rozmowach z młodymi youngsters, jak mówi się tutaj na młodych gangsterów, w dzielnicach Londynu. Z całą pewnością stwierdziła, że łączy ich jedno: rozbite rodziny (w Wielkiej Brytanii dotyka to 3,5 miliona dzieci), a przede wszystkim brak ojca. To pokolenie bez ojców wyszło na ulice w ostatnich dniach. I bez autorytetu szkoły. Lips, 15-letni youngsters z Londynu, wyznał Harriet, że ani w rodzinie, ani w szkole nikt niczego od niego nie wymagał. Chłopak przestał chodzić do szkoły, bo nie miał szacunku do nauczycieli, którzy przymykali oko, gdy on z tyłu klasy handlował narkotykami.

Pokolenie bez ojców, to nie tylko pokolenie bez biologicznego ojca. To także brak autorytetu ze strony wychowawców, bojących się zwrócić uwagę, a także państwa, które zezwalając na kolejne przekraczanie granic wolności, tak naprawdę podkłada tym młodym kłody pod nogi. Boi nikt im nie powiedział, że poza tą granicą można się sparzyć.

„Jako naród raczej nie cenimy dzieci tak wysoko, jak inni. Często się mówi, że Anglicy bardziej dbają o swoje zwierzęta niż o swoje dzieci. To niesprawiedliwa przesada, ale fakt, że nasze Krajowe Stowarzyszenie Przeciwdziałania Okrucieństwu wobec Dzieci zostało założone dopiero jakieś sześćdziesiąt lat po Królewskim Towarzystwie Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt, mówi jednak coś o kulturowej hierarchii wartości”. To słowa Kate Fox, antropolog społecznej, z jej znakomitej książki „Przejrzeć Anglików”. Stawia tezę, że ogromna większość angielskich dzieci pozostawiona jest sama sobie w czasie wchodzenia w dorosłość. Efekt? „Angielskie nastolatki wymyślają swoje własne nieoficjalne rytuały inicjacyjne, które zwykle polegają na wpadaniu w tarapaty z powodu nielegalnego picia alkoholu, eksperymentowania z narkotykami, kradzieży w sklepach, przejażdżek skradzionymi samochodami itd.”.

Mocne słowa kieruje też pod adresem Kościoła Anglikańskiego, pozbawionego, jej zdaniem mocy przepowiadania, przez co nie może być oparciem także dla młodych ludzi. „Kościół anglikański to najmniej religijny Kościół na ziemi. Powszechnie wiadomo, że jest pobłażliwy aż do przesady i wygodnie pozbawiony nakazów i zakazów. To rodzaj apatycznego, neutralnego wyznania dla duchowo obojętnych”. Mocne. Ale co zrobić, jeśli nawet były arcybiskup Canterbury, George Carey, mówił: „Widzę nasz Kościół jako staruszkę, która coś tam mamrocze do siebie w kącie i którą większość ludzi ignoruje”.

Pokolenie bez ojców, które tak brutalnie dało ostatnio znać o sobie, nie wzięło się znikąd. Sprzątanie Londynu, Birmingham i innych miast nie rozwiąże problemu. „Oni” tam ciągle są.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • jo_tka
  12.08.2011 10:16
  jo_tka
  I uzupełniając, żeby nie okazało się niejasne, o co mi chodzi. Rzeczywistość powinna determinować działania. Tylko wtedy będą skuteczne.

  Nie mam jasnego projektu takich działań. Wiem tyle, że trzeba postawienia granic, ale także zainteresowania i mądrej troski. Samo postawienie granic lub zwyczajnie kara NIC NIE POMOŻE. Tylko zwiększy frustrację.
 • +antysmok
  12.08.2011 13:06
  Obawiam się, że obecne wydarzenia jeszcze bardziej "podkręcą śrubę" socjalnego państwa... kontrole, kamery, państwowy nadzór nad wychowaniem dzieci itp. A to spowoduje w przyszłości kolejne społeczne tąpnięcie - i to większą skalę.
 • Kostek
  13.08.2011 13:44
  Nie ma rady. Czy się jest protestantem czy katolikiem to racja jest w nauczaniu Kościoła Katolickiego. Jak na razie to KK stoi na straży nauki Chrystusa o nierozerwalności małżeństwa. Postępujące rozwody skutkują brakiem ojców w wychowaniu. Szaleniec z Norwegii też się wychowywał w rodzinie bez ojca.
 • ula
  15.08.2011 22:03

  daje znać bezstresowe wychowanie dzieci niedługo to one zaczną rządzić dorosłymi, teraz stało się w Anglii a potem będzie i u nas bo starsi ludzie już usuwają się z drogi gdy idzie grupa wyrostków. Byłam w Anglii i o anglikach mam takie zdanie jak i polakach są pracowici, życzliwi, chętni do bezinteresowej pomocy, chodzą do kościoła pięknie śpiewają i sami przynoszą kwiaty do przybrania ołtarzy, zawsze dają na składkę dla kościoła a drugą na cele charytatywne, ale są też pasożyty jak u nas żyjący na koszt społeczeństwa więc gdyby w naszym kraju ktoś zaczynał taką burdę to sporo by się smarkaczy przyłączyło, bo są tacy co na to czekają, a najlepiej pokazały wypadki na meczach piłki nożnej, też nasze władze nie zapobiegły  i nadal sprawy nie rozwiązano. Nie krytykujmy Anglii lecz starajmy się ukrócić samowolę wyrostków i karajmy rodziców.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7