Zabierzcie Biblię na wakacje – zachęcał Benedykt XVI w czasie pierwszej powakacyjnej audiencji ogólnej. Papież przebywa jeszcze w Castel Gandolfo.
Od poniedziałku wznowił już jednak normalną papieską posługę. Dziś spotkał się z pielgrzymami na placu przed swą letnią rezydencją. Przybyło ich ponad 5 tys. Ojciec Święty zapowiedział, że w najbliższe środy będzie kontynuował zawieszony przed wakacjami cykl katechez o modlitwie. Dziś jednak mówił o czym innym. Słynący z bibliofilstwa Papież zachęcił do dobrej lektury w czasie wakacji.
„Kiedy w naszej aktywności – mówił Ojciec Święty – mamy chwilę przerwy, zwłaszcza podczas wakacji, często bierzemy do ręki książkę, którą pragniemy przeczytać. Każdy z nas potrzebuje czasu i przestrzeni skupienia, rozważań, spokoju. Dziękujmy Bogu, że tak jest! Wymóg ten mówi nam bowiem, że nie zostaliśmy stworzeni jedynie po to, żeby pracować, lecz także aby myśleć, zastanawiać się czy też po prostu aby śledzić sercem i umysłem jakąś opowieść, historię, w którą się angażujemy, w pewnym sensie się w niej „zatracamy”, aby następnie wyjść z niej ubogaceni. Oczywiście wiele z owych książek, które bierzemy do ręki w czasie wakacji, jest najczęściej ucieczką od codzienności i jest to normalne. Niemniej jednak wiele osób postanawia czytać coś bardziej angażującego. Chciałbym więc coś zaproponować: a dlaczego by nie odkryć pewnych ksiąg Biblii, których zazwyczaj nie znamy lub których fragment być może usłyszeliśmy podczas liturgii, ale nigdy nie przeczytaliśmy ich w całości? W istocie bowiem wielu chrześcijan nigdy nie czyta Biblii i zna ją bardzo słabo lub powierzchownie” – dodał Benedykt XVI.
Papież zauważył, że księgi biblijne przeczytane w całości prezentują się inaczej niż w czasie liturgii, gdzie słyszymy tylko ich fragmenty. Dla przeczytania niektórych z nich wystarczy tymczasem tylko godzina. Taka lektura może być nie tylko odprężeniem, ale prawdziwym pokarmem dla ducha – zaznaczył Benedykt XVI.
Na papieskiej audiencji nie zabrakło też pielgrzymów z Polski.
„Pozdrawiam serdecznie przybyłych do Castel Gandolfo Polaków. Szczególnie witam Siostry Elżbietanki, które w Rzymie uczestniczą w seminarium odnowy duchowej. Życzę, by czas wakacji był dla wszystkich dobrą okazją do lektury Biblii, poznania głębi i piękna Jej ksiąg. Niech ich rozważanie będzie dla was ożywczym pokarmem duchowym, inspiracją do modlitwy i dialogu z Bogiem. Z serca wam błogosławię i życzę dobrych wakacji”.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.