Liturgią w Bazylice Watykańskiej rozpoczął się Jubileusz Nadziei we włoskich więzieniach. Tylko z Chrystusem w sercu możemy być nosicielami pokoju i światła pośród najciemniejszych nocy ludzkiej egzystencji, których doświadczają na co dzień więźniowie – mówił kard. Gambetti, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra.
Rok Jubileuszowy w więzieniach zainaugurował sam Papież, który 26 grudnia otworzył Drzwi Święte w rzymskim więzieniu Rebibbia. Wczoraj w Bazylice Watykańskiej spotkali się kapelani więzienni z wszystkich regionów Włoch, a także przedstawiciele samych więźniów. Kard. Gambetti poświęcił ceramiczne Lampy Nadziei, które trafią do wszystkich włoskich więzień. Zostały one wykonane w zakładzie karnym w Salerno.
Noc w więziennej celi
W homilii kard. Gambetti nie ukrywał, że dotarcie ze światłem jubileuszowej nadziei do więzień jest jednym z najtrudniejszych wyzwań Roku Świętego. W ciszy swych cel więźniowie doświadczają bowiem prawdziwej nocy ludzkiej egzystencji, czują się ograniczeni i uciskani. Jeśli kapelani mają im pomóc, to sami muszą być przeniknięci światłem Chrystusa.
Wolność w sercu
Papieski wikariusz zachęcił kapelanów więziennych, by w swej posłudze kierowali się ogłoszoną niedawno papieską encykliką o Sercu Pana Jezusa Dilexit nos. Franciszek ukazuje w niej bowiem drogę powrotu do serca, do rozumienia sercem. Jest to droga również dla więźniów, którzy także w zakładzie karnym mogą odzyskać prawdziwą duchową wolność, jeśli dotrą do głębi własnego serca i wraz z Chrystusem przekroczą noce egzystencji. Wymaga to jednak czasu, a także odpowiednich bodźców ze strony kapelanów. Kard. Gambetti podkreślił, że zdołają oni roztopić serca więźniów, jeśli w ich sercach będzie Chrystus.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.